FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

20/07/2014 • Horňácké slavností vyvrcholí v Kuželově pod lopatami mlýna podvacáté
autor článku: Antonín Vrba


Největší kulturně-společenský svátek roku v horňáckém regionu, folklorní Horňácké slavnosti, se tak jako každoročně uskuteční po téměř celoroční práci Programové rady Horňáckých slavností, která zajistila přípravu celé řady pořadů a výstav. Letos čeká na návštěvníky ve Velké a v Kuželově od pátku 18. července do neděle 20. července rovná desítka programů v přírodním areálu Horňáckého stadionu, na náměstí, válcovém mlýně Antonína Nováka či na zahradě historického domu č.p. 166. Snad největší parádou pro oko diváka, bude přehlídka pracovního a slavnostního horňáckého kroje ve všech variantách v průvodě. Projít před diváky se chystá na čtyři stovky krojovaných z celého regionu, od dětí po dospělé. Průvod se neuskutečňuje přes velické náměstí každým rokem, ale jen jednou za čtyři roky. Na své si přijdou i milovníci výtvarného umění v pěti výstavách.

Jedna z nich bude vedle centra regionu ke zhlédnutí i v Javorníku. Tradiční jarmak oživí velické náměstí po celou sobotu a v nedělním dopoledni. Přihlášeno je na sto padesát „lidových“ výrobců a prodejců. Celé slavnosti vyvrcholí v neděli odpoledne pořadem pod lopatami památného větrného mlýna v Kuželově. Zde si hlavně domácí folkloristé připomenou jubileum, rovných dvacet let, kdy do těchto přenádherných přírodních scenérií na úpatí Bílých Karpat „přifoukla“ rada tohoto festivalu poprvé program.

Z pořadatelského hlediska jde o organizačně a taky finančně velmi náročnou událost. Obec Velká nad Veličkou jako hlavní pořadatel tuto akci organizačně kompletně zajišťuje kromě programové náplně slavností.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o „open air“ festival, jeho úspěšnost je podmíněna přízní povětrnosti. Pokud se počasí nevydaří, není možné při nejlepší vůli tuto akci zvládnout tak, aby byli návštěvníci plně uspokojeni. Máme samozřejmě připraveny změny a úpravy programů pro takovýto případ, ale toto náhradní řešení nemůže v žádném případě suplovat večerní, noční a pro některé vytrvalce i ranní atmosféru Horňáckého stadionu. Nezbývá, než věřit, že k nim bude nebe milostivé a že celoroční práce mnoha organizátorů bude náležitě zúročena,“ prohlásil Jiří Pšurný, hlavní pořadatel a starosta obce Velké nad Veličkou. V těchto nelehkých funkcích vzhlíží s největšími obavami k počasí při konání Horňáckých slavností nepřetržitě již od roku 1990.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 17/07/2014

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS