FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

18/06/2014 • Zpěváček Moravy se poprvé rozezpíval na nádvoří ořechovského zámku
autor článku: Věra Kovářů


Cimbálová muzika Jury Petrů z Kyjova se ujala hudebního doprovodu zpěváčků na výbornou. Její produkce byla na pódiu téměř osm hodin i s generálkou.
Krásná svatodušní neděle, plná slunce a tepla. Ta hřejivost nebyla jen ze sluníčka, ale z toho, co se odehrávalo na nádvoří půvabného nedávno restaurovaného zámku v Ořechově u Uherského Hradiště. Líbezné mládí, či ještě dětství od 10 do 15 let zde zápolilo o titul Moravského zpěváčka. Zastoupení mladých interpretů lidových písní z celé východní Moravy a zčásti také ze Slezska a Hané přineslo neobyčejné potěšení nejen početnému obecenstvu, ale také porotě, tvořené nositeli zvučných jmen, zpěvačky Vlasty Grycové, primášů cimbálových muzik Martina Hrbáče a Lubomíra Málka, vedoucích souborů a představitelů lidových škol umění a folklorního hnutí na jižním Valašsku i Uherskobrodsku. Z přihlášených 35 dětí, vítězů lokálních a posléze subregionálních soutěží, se ani jedno neomluvilo. Ta odpovědnost dětí i jejich rodičů a učitelů je skutečně obdivuhodná a žádá úctu. Patnáctiletá Karolina Strachotová z horňáckého Lipova mile překvapila porotu a umístila se celkově na pátém místě.
Děti byly rozděleny do 4 skupin, v podstatě podle věku, a každé z nich předneslo jednu píseň a capella a jednu s doprovodem cimbálové muziky. U té bych se ráda zastavila nejdříve. Od rána zkoušeli a odpoledne, když se konalo vlastní soutěžní klání, dokázali muzikanti Jury Petrů podat obdivuhodný a po stránce stylové citlivý výkon, i když primáše odpolední sluníčko nešetřilo.

Děti byly dokonale připraveny a bylo i na těch nejmladších znát, že jsou zvyklé veřejnému vystupování. Nebyl to jen pečlivě vybraný a upravený kroj, který jim dodával sebevědomí, ale také vědomí, že jejich repertoár je dobře vybraný, zvládnutý a že zpívají ze srdce.  Stříbrný Zpěváček Moravy Soňa Vacenovská (vlevo) z Dubňan se sešla v Ořechově i s kamarádkou Gabrielou Krchňáčkovou, s kterou pěvecky soupeřila v minulosti při celostátním Zpěváčkovi ve Velkých Losinách.
Porota hodnotila podle čtyř hledisek s důrazem na intonaci, barvu hlasu, rytmus a celkový projev zpěváka. Jen málokteré dítě v intonaci nepatrně zaváhalo, což bylo zvlášť patrné u mnohdy velmi náročných písní zpívaných bez doprovodu. Právě v těchto písní se při pasteveckých písních, halekačkách, rozvinuly hlásky malých dívenek ze severovýchodní Moravy. Velké ocenění si rovněž zasloužili chlapci, schopní spojit zpěv s pohybem, s verbuňkem, jehož se brilantně zhostili a prokázali tak připravenost zúčastnit se slavných strážnických soutěží verbuňku, jakmile dospějí do patřičného věku. Nejstarší věková kategorie, která už v příštím roce nemůže být připuštěna k soutěži Zpěváčka, připravila obecenstvu a porotě neobyčejné potěšení silou hlasu a přednesem. Musíme konstatovat, že to nebyly jen děvčata ze Slovácka, z Dubňan, Lipova, Vážan, které zaujaly svojí osobitostí projevu, ale také z Frýdku-Místku, Opavy a Vizovic. Také chlapci z horských oblastí, ze Strání a Vsetína a konečně také Vojtěch Pelka ze Zlína, absolutní vítěz, působili povzbudivě a inspirativně pro chlapce z mladších ročníků.Takový gríf má při zpěvu zlatý Zpěváček Moravy Vojtěch Pelka ze Zlína.
Na závěr bych ráda zdůraznila neuvěřitelně emotivní postoj ředitele soutěže Antonína Vrby z Velké nad Veličkou, který se zasadil o konání Moravského zpěváčka bez podpory oficiálních institucí. Zároveň chci znovu poděkovat vlastníkům zámku za skvělou organizaci a jedinečné prostředí, vytvořené jejich osobní angažovaností a zájmem. Přístup všech jmenovaných a také soutěžící omladiny je známkou kulturní vyspělosti a zájmu o lidové umění.Majitel zámku v Ořechově a spoluorganizátor akce Alessandro Alagia se vyfotografoval společně s nejstarší patnáctiletou kategorií účastníků.

Co se proslechlo v kuloárech po skončení premiéry Zpěváčka Moravy 2014?

Jiří Petrů, organizační vedoucí CM Jury Petrů z Kyjova

„Bylo to velmi náročné. Den před tím téměř do půlnoci hračka a ráno už ladění cimbálu a také horko a sním velké množství zpěváčků z celé Moravy, z úplně jiných regionů a s písněmi, které si vyžadují specifický přístup. Pětatřicet dětí na jednu muziku je moc a není možné to prostě všem odehrát jak ve studiu. Přesto všechno děkuji svým spoluhráčům, obzvláště pak hostům-mladým klukům Tonikovi Pavlušovi, Kubovi Nožičkovi a Pavlu Šafaříkovi. Byli vynikající a až na pár vzácných výjimek a víceméně ani nepozorovaných maličkostí, jsme to myslím dětem odehráli velmi slušně. Zpěváčci byli vynikající, prostě šli do toho naplno a bylo na nich vidět, jak to berou vážně. Vlastně to byl ten nejlepší výkvět dětí, co na Moravě máme a tak jsem se aj musel podivovat menšímu množství přihlížejících, které ještě většinou tvořili rodiče účinkujících dětí. Můj obdiv také patří svéráznému nadšenci Tondovi Vrbovi, který to všechno zorganizoval. Jak beran si šel za svým a dotáhl to až do zdárného konce. Jak o něm dobrém říkají kamarádi - je to buázen, ale Tonda nikdy nestojí jen někde opodál se založenýma rukama, ale dovede pohnout věcmi tím správným směrem. A nakonec – konec dobrý, všecko dobrý, a s tímto uspokojivým pocitem jsem také odjížděl z Ořechova domů.“   

 
Zpěváčci si užívali zábavy před vystoupením i v chladivých prostorách zámku.
Soňa Vacenovská, stříbrný Zpěváček Moravy z Dubňan
„Akce se mi líbila a jsem ráda, že jsem se setkala s kamarády, s kterými jsme zpívala při republikovém finále Zpěváčka ve Velkých Losinách a získala i kamarády nové. Celkově mně připomínala atmosféru právě v Losinách. Zámečtí páni se o nás pěkně starali. Slovenský zpěvák a moderátor Martin Harich byl také super. Děkuji kyjovské cimbálovce Jury Petrů za podporu a spolupráci. Z druhého místa mám velkou radost. Organizátoři v čele s panem Vrbou by měli v této akci určitě pokračovat.“
 
Zdeněk Langášek, divák z Kyjova
„V neděli, co by cyklista, jsem navštívil soutěž ve zpěvu na zámku v Ořechově. Výběr prostředí mě doslova uchvátil. Zámek, díky zámeckému pánu a jeho ženě je úžasně spravený, jak ve vevnitř zámku, tak venku. Soutěžící zpěváci byli na vysoké úrovni. I přes mladý věk, byli jejich výkony doslova profesionální. Přestože to byla soutěž ve zpěvu, tak mě kromě toho zaujal verbířský výkon Josefa Čecha z Nového Poddvorova. I já jsem začal s verbuňkem v jeho létech a celkem  dobře,  ale jeho vytříbená cifra je na daleko vyšší úrovni a myslím si, že je to budoucí vítěz verbuňku ve Strážnici. Děkuji za hezký den organizátorům, majiteli zámku a v CM Jury Petrů za doprovod zpěváků, který byl určitě moc náročný.“ Moderátor zpěváčka slovenský talentovaný zpěvák Martin Harich to s účinkujícími zpěváčky na podiu uměl. V závěru sklidil i pochvalu od poroty.
Alessandro Alagia, majitel ořechovského zámku, spolupořadatel Zpěváčka Moravy
 „Zpěváček Moravy mě velmi nadchl. Jsem také rád, že tolik nadaných dětí má stále zájem o lidovou písničku a jsou tak nositeli a pokračovateli velmi důležitých tradic. Velmi mě překvapila vysoká úroveň soutěže a výkony nadšených zpěváčků. V neposlední řadě bych rád ocenil vynikající výkon zpěváka Martina Haricha, který se vtipně a naprosto dokonale, a bez nároku na honorář, zhostil role moderátora i hudebného hosta tohoto výjimečného a svátečního odpoledne.“

Antonín Vrba, hlavní pořadatel Zpěváčka Moravy
„Děkuji všem, kteří mně pomáhali zorganizovat tuto akci, což bylo velmi, velmi důležité. Obdivuji výkony všech zpěváčků, muziky s kamarády, kteří moje pozvání neodmítli a šli do „boje“. Skvělé a fundované osazenstvo poroty v čele s Věrou Kovářů.
Děkuji „bratrovi“ Vlastikovi Ondrovi za jeho obrovskou nezištnou pomoc a určitě mu to vrátím. V neposlední řadě také děkuji majitelům zámku, manželům Adagiovým za laskavou vstřícnost při zapůjčení prostorů a darování hodnotných věcných cen. V děkování nesmím obejít ani za pomoc Obce Ořechov a Zlínského kraje v čele s hejtmanem Stanislavem Mišákem a jeho zástupcem Ladislavem Kryštofem. V závěru se hluboce skláním rodičům, učitelům, vedoucím souborů, kteří do těchto přenádherných míst zámku v Ořechově přivezli účinkující děti. O konání dalšího ročníku Zpěváčka Moravy 2015 budu včas informovat.“ Čtvrtá v pořadí byla Daniela Macíková z Vizovic.

Zpívá Kateřina Stanzelová z Opavy.

Mobilní telefon za stříbrnoupříčku obdržela od radního Zlínského kraje Ladislava Kryštofa, Soňa Vacenovská z Dubňan.

Převážná většina účinkujících, poroty na společné fotografii. V popředí manželé Alagiovi, kteří vyšli organizátorům velmi vstříc ve spolupráci vydařené akce.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 18/06/2014

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS