FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

13/08/2013 • Musica Folklorica představí nové album
autor článku: Přemysl Štěpánek


Musica Folklorica připravila novou nahrávku Ej, ženy, ženy, poradteže mi. Jak už sám titul alba naznačuje, dominantním elementem zde budou ženy. Písně alba Ej, ženy, ženy, poradteže mi se vztahují ke klíčovým momentům v životě ženy na moravsko-slovenském pomezí. Melodie z obou stran hranice, především z Horňácka a Kopanic, ozvláštňuje hudebně zdařilé aranžmá Petra Pavlince a Miroslava Kolacii, muzikantsky precizní provedení Musiky Folkloriky a citlivý, emotivní projev zpěvačky přinášejí nejen neopakovatelný hudební zážitek, ale i neotřelý pohled do ženské duše. Ženský element je v některých skladbách akcentován kontrastem sólového projevu a sborového zpěvu v podání hostujících ženských sborů Lipina a Oskoruša.
 
O dominanci ženského elementu na nahrávce se nestarají jen témata, ale i Veronika Malatincová rozená Ulmanová (1982), která náležející k nejvýraznějším představitelkám současné mladé generace lidových zpěvaček. Pěveckou kariéru zahájila ve folklorních souborech Štěpnička a Radošov, později spolupracovala s několika moravskými cimbálovými muzikami, příležitostně účinkuje se soubory BROLN a SĽUK. V roce 2002 získala prestižní cenu Foskar v kategorii ženského sólového zpěvu. Připravovaný kompaktní disk je jejím debutovým recitálem, Veronika Malatincová, povoláním pedagožka působící na Střední škole průmyslové a umělecké v Hodoníně a malířka, je rovněž autorkou kreseb, které jsou uplatněny v bookletu jejího profilového alba. 


Musica Folklorica patří mezi těch málo kapel, které v poslední době dokázaly zaujmout široký okruh posluchačů nejen svým hudebním uměním a originálními úpravami, ale i tématy, která na svých CD přináší. Ze spolupráce s Indies Scope vzešel vánoční titul Počúvajte, co vám povím, recitál Luboše Holého Rabudeň, rabudeň a žertovně lechtivé CD Spal bych, spal bych, žena mi nedá… O širokém záběru tohoto hudebního uskupení hovoří i jeho úspěšná spolupráce s Tomášem Kočkem a jeho orchestrem na projektu Cestou na jih, oceněného Andělem 2012 v kategorii World Music. Ze starších událostí stojí za zmínku ocenění Břitva 2009 za singl Chiasmatic-Temptament zrealizovaný v kooperaci s folk-metalovou formací Paladran.
 
K ústřední písni alba Ej, ženy, ženy, poradteže mi vzniká v současné době videoklip. Celý projekt bude oficiálně představen 18. srpna 2013 na zámku v Miloticích.Musica Folklorica vznikla v roce 2001 z původně příležitostného tria Petr Pavlinec, Miroslav Kolacia a Martin Slovák, hrajícího převážné skladby určené pro cimbál s doprovodem.

Sestavu postupně začali doplňovat další houslisté, violisté a hráči na dechové nástroje, vesměs muzikanti mající zkušenosti z jiných folklorních kapel. Složení muziky i název se v průběhu let obměňoval, až roce 2006 se definitivně ustálilo označení Musica Folklorica. Základní sestava tvořící pilíř celé muziky zůstala neměnná. Hlavním motivem spolupráce muzikantů, kteří aktivně působí především ve svých domovských muzikách, je především snaha podívat se na hudební materiál z poněkud jiného úhlu a vytvářet snímky, u kterých komerční úspěch není až tak důležitý. Muzika se od začátku zaměřila především na interpretaci instrumentálních aranží určených pro sólové nástroje s doprovodem orchestru. Repertoár muziky tvoří především vlastní úpravy hudebních témat z moravskoslovenského pomezí a okrajově i skladby z oblasti Rumunska a Maďarska. Členové muziky v současné době spolupracují také s metalovou formací Paladran a studiově spolupracují s kapelou Čechomor (CD Sváteční Čechomor - Sony BMG 2007).
Musica Folklorica má za sebou řadu koncertů a vystoupení, každoročně se zúčastňuje například mezinárodního folklorního festivalu Ozvěny Horňácka, Horňácké slavnosti aj. K nejzajímavějším projektům poslední doby patří spolupráce s vynikajícím zpěvákem Lubošem Holým, zaznamenaná na jednom z posledních projektů. Muzika dosud vydala šest hudebních nosičů   -  „Petr Pavlinec – Cimbál sólo“ (Tonstudio 2001), „Musica Folklorica“ (Petr Pavlinec 2005) a „Bola zima, velká metelica“ (Petr Pavlinec 2007). Chiasmatic - Temptament (2009), Rabudeň, rabudeň (Indies Scope 2010), Počúvajte, co vám povím (Indies Scope 2010) Především druhý titul nastartoval hlubší spolupráci s vynikajícím klarinetistou a tárogatistou Jaroslavem Čajkou. Spolupráce není nijak náhodná. Kromě regionální blízkosti je spojuje rovněž ocenění Foskar, udělované u příležitostí Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici. V kategorii „individuální hudební výkon“ jej získal Petr Pavlinec v roce 2003 a Jaroslav Čajka v roce 2004.

V současnosti se hudební sestava ustálila na složení Miroslav Kolacia - housle, viola, Robert Kulísek - viola, Martin Slovák - kontrabas, Petr Pavlinec - cimbál.


Veronika Malatincová
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 13/08/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS