FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

16/05/2012 • Zpěváček 2012 již zná své vítěze
autor článku: Antonín Vrba

18. ročník celostátní soutěže dětských interpretů lidových písní Zpěváček dospěl k velkému finále. V termálních lázních ve Velkých Losinách, tradičním místě konání této folklorní události a přehlídky pěveckých nadějí, bylo o vítězích rozhodnuto v neděli 13. května. Zpěváčkem 2012 se stal Patrik Havlík ze Starého Poddvorova.

Vedle předsedy osmičlenné poroty Jana Rokyty při celostátním finále dětských zpěváků lidových písní usedla ve Velkých Losin rozhodovat i zástupkyně ze Slovácka, cimbalistka a zpěvačka Magdalena Múčková z Hroznové Lhoty.
Sedmačtyřicet mladých folkloristů, děvčat a chlapců z různých oblastí republiky, bojovalo od soboty 11. května do neděle 13. května v 18. ročníku oblíbené soutěže dětských zpěváků lidových písní s názvem Zpěváček 2012. Konkrétně se jednalo se o klání vítězů regionálních kol v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Semifinále a finále se uskutečnilo na tradičním místě – v kongresovém sále Termálních lázní Velké Losiny a navrch měli v celkovém hodnocení opět reprezentanti z Moravy a Slezska. Pěvecké talenty na pódiu v sále zaplněném do posledního místečka s více než dvěma sty padesáti diváky, hudebně doprovázely špičkové muziky – Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů s primášem Františkem Černým a Lidová muzika souboru Gaudeamus VŠE v Praze. O mluvené slovo se postarala moderátorka a redaktorka Českého rozhlasu Brno Petra Polzerová. Nemalou organizační pomoc v zajišťování Zpěváčka sehrálo tradičně i Folklorní sdružení České republiky v čele s jejím předsedou Zdeňkem Pšenicou.

Mezi dvacítku finalistů postoupil ze semifinálových kol ze sedmačtyřiceti účastníků i Michal Procházka ze Ždánic.
V desítce nejlepších, kteří se mohou pyšnit letošním titulem Laureát soutěže, tvořili zástupci Slovácka celou polovinu. A úspěšní byli také na stupních nejvyšších - bronzovým zpěváčkem se stal Tomáš Harvánek z Břeclavi. Nejvyššího, zlatého Zpěváčka převzal z rukou loňské vítězky Lucie Rybnikářové z Hluku Patrik Havlík ze Starého Poddvorova. K titulu se prozpíval písněmi Za mořem je bílá růža a U Prešpurku.

„Při tak výborném hudebním doprovodu se mi také výborně zpívalo. Písničky mně vybral můj učitel cifer Zdeněk Kubiček,“ řekl po skončení klání Patrik Havlík vedle kterého v rodině zpívá ještě jeho bratr. „Učil jsem se hrát pravidelně i na housle, ale teorie, hudební nauka mně od nich odradila. Přesto si je někdy z kouta vytáhnu a vedle zpěvu na ně vržu,“ dodal sympatický šohaj z obce na rozhraní Podluží a hanáckého Slovácka. Už tento týden čeká zlatého Zpěváka Patrika Havlíka na domácí půdě ve Starém Poddvorově další prestižní mládežnická soutěž, tentokrát ve verbuňkovém tanci v konkurenci regionu Podluží, kde se v minulých ročnících umísťoval na předních místech.

Ve výborné formě se představila Soňa Vacenovská z Dubňan, která obdržela cenu místopředsedy Senátu Parlamentu České republiky Zdeňka Škromacha.
V osmičlenné porotě na Zpěváčkovi byl předsedou známý muzikant a přes folklor odborník na slovo vzatý Jan Rokyta. Dále o nejlepších účastnících rozhodovali: Ludmila Bařinková, Zdeňek Bláha, Anna Buroňová, Olga Češková, Miroslav Dudík, Magdaléna Múčková a Václav Švíka. Eva Kejchalová se zhostila role tajemnice.

“Úloha poroty byla i letos nelehká. Zatímco v loňském roce se nám výrazné hlásky profilovaly už od počátku, tentokrát jsme slyšeli velmi vyrovnané výkony. Jak také zaznělo při nedělním semináři s rodiči, pedagogy i zpěváčky samotnými, základními hodnotícími kritérii byly opět hlasové dispozice, intonace, celkový projev, výběr písně a dialekt. Jak se také v tomto roce ukázalo, pro zpěváčky samotné je pak největším soupeřem tréma,“ sdělila porotkyně, cimbalistka a zpěvačka Magdalena Múčková z Hroznové Lhoty.

Jediným zástupcem ze zpěvného regionu Horňácka byl zpěvák Filip Sítek z Javorníka. Po úspěchu na předních místech ve finále hodně toužil, ale dostat se mezi trojici nejlepších se mu nepodařilo. Přesto skončil v první jedenáctce finalistů.
„Těší mě, že ve čtrnáctileté historii, od roku 1999, kdy je Zpěváček soutěžním, obdržel nejvyššího, zlatého Zpěváčka zástupce Slovácka dvanáctkrát! I to je pro mě svědectvím, že v našem regionu patří pěstování hudební a pěvecké tradice k základům kulturnosti a vzdělanosti. A to je pro soutěže, nesoutěže, ta nejlepší "slovácká" vizitka,“ doplnila uznávaná folkloristka Múčková.

Mezi porotci seděl po dva dny i Miro Dudík, věhlasný primáš Orchestru ľudových nástrojov v Bratislavě. „K hodnocení akce použiji slov předsedy poroty Jana Rokyty. Bylo to především krásné,“ řekl rodák ze slovenského kopanického města Myjavy při nasedání do automobilu a následném odjezdu směrem k domovu.

Do Nivnice si ze severu Moravy odnesla cenu Cenu generálního ředitele HZS ČR plk. Drahoslava Ryby talentovaná Gabriela Krchňáčková.
Radostí zářil i „duchovní otec“ soutěže František Synek. “Jsem šťastný, že máme za sebou další úspěšný ročník a že opět vyhrál zpěváček ze Slovácka,“ konstatoval s oddechem stroze František Synek žijící ve slovácké dědině Svatobořice-Mistřín, zakladatel a ředitel této chvályhodné a jedinečné soutěže v České republice.

Letošní ročník soutěže byl ve finále hodně vyrovnaný. Těsné prvenství a Zlatého Zpěváčka 2012 nakonec vybojoval třináctiletý Patrik Havlík ze Starého Poddvorova. Vedle výborného zpěvu ukázal, že je i neméně zdatným verbířem. Měl prostě slovácký „gríf“ folkloristy. Tanec ale porota nehodnotila.


PŘEHLED VÍTĚZŮ SOUTĚŽE ZPĚVÁČEK 2012

Zlatý Zpěváček 2012 – Patrik Havlík
Stříbrný Zpěváček 2012 – Patrik Hradecký, Sára Kokešová
Bronzový Zpěváček 2012 – Tomáš Harvánek,Tereza Kachlová

Na dalších pozicích byli jako nejúspěšnější vyhodnoceni:
Gabriela Krchňáčková
Eliška Rezková
Filip Sítek
Eliška Švábová
Soňa Vacenovská


OCENĚNÍ FINALISTÉ SOUTĚŽE ZPĚVÁČEK 2012

Cena Jaroslava Juráška Folklorního sdružení ČR - Klára Papřoková (za vynikající výběr soutěžních písní)
Cena místopředsedy Senátu Parlamentu ČR Zdeňka Škromacha - Soňa Vacenovská
Cena hejtmana Olomouckého kraje Martina Tesaříka - Patrik Havlík
Cena generálního ředitele HZS ČR plk. Drahoslava Ryby - Gabriela Krchňáčková
Cena starosty obce Velké Losiny Norberta Pfeffera - Eliška Švábová
Cena generálního ředitele ROYAL SPA Martina Plachého - Aneta Trněná

I když podle propozic může být vyhlášen pouze jeden Zlatý Zpěváček, vyhráli vskutku všichni, kteří se probojovali do závěrečných kol ve Velkých Losinách. Tento názor totiž unisono sdílela jak porota, tak všichni odborníci, kteří si nenechali ujít tento neopakovatelný svátek folklorní písně v podání naší nejmladší generace.

Přehled finalistů soutěže ZPĚVÁČEK 2012
Tereza Adamušková (roč.1997 / Vizovice), Tomáš Harvánek (2001 / Břeclav), Patrik Havlík (1998 / Starý Poddvorov), Patrik Hradecký (2001 / Domažlice), Tereza Kachlová ( 1997 / Bohumín), Sára Kokešová Sára (2000 / Kozlovice), Gabriela Krchňáčková (1999 / Nivnice), Petra Lukůvková (2001 / Vsetín), Daniela Macíková (1999 / Vizovice), Michal Procházka (1998 / Ždánice), Eliška Rezková (1999 / Praha 10-Strašnice), Johana Schwarzová (1999 / Kaplice), Filip Sítek (1998 / Javorník), Veronika Slaná (1997 / Repiště), Katarzyna Stonawska (1998 / Český Těšín-Mistřovice), Michaela Šobová(2000 / Olomučany), Eliška Švábová (1997 / Nový Malín), Aneta Trněná (1997 / Holešov), Soňa Vacenovská (1999 / Dubňany), Josef Zámečník (1999 / Strání)

A tady už je Patrik Havlík těsně po slavnostním dekorování, po němž dostal nabídku k dalším vystoupením s vyhlášenou muzikou BROLnu, která moravské účastníky ve Velkých Losinách doprovázela.

Velkou zásluhu na organizaci Zpěváčka má ředitel soutěže František Synek, který také poblahopřál nejúspěšnějším účastníkům.

Na společném snímku po finálové části se s účinkujícími vyfotografoval v kroji i televizně známý herec Filip Cíl (desátý zprava), který pochází z Uherskohradišťska a sám v této soutěži kdysi vystupoval.

Logo soutěže Zpěváček
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 17/05/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS