FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

09/05/2012 • Slavnost kroje opět ve Velké Bystřici
autor článku: Petr Nakládal


Další ročník „SLAVNOSTI KROJE" připravujeme ve Velké Bystřici opět na druhou květnovou neděli, tedy 13. května 2012 (společně s krojem tak můžeme oslavit i Svátek matek). Pořadatelem je o. s. Folklorum, se záštitou Hanáckého folklorního sdružení a za podpory města Velká Bystřice. I letos je Slavnost kroje zařazena do celoročního cyklu folklorních akcí „Hanácký rok v Bystřici“.

V úvodním ročníku, se kroje představily snad v té nejširší možné paletě při hanácké svatbě, pak jsme se věnovali šátkům, předloni si všichni přišli na své při předvádění spodního prádla a minulý ročník byl zasvěcen kroji mužskému.
Letos bychom chtěli hlavně divákům a návštěvníkům nejrůznějších folklorních festivalů a vystoupení souborů přiblížit, jak kroj žije v současné době: na jevištích, při tanci, zpěvu, muzice…


A co by se mělo dít?

8:00
- zahájení 1. farmářského trhu v rámci česko polského projektu „Haná ve Slezsku, Slezsko na Hané“(Zámecké náměstí)

9:00
- nedělní mše s krojovanou účastí, doprovázená lidovými písněmi (farní kostel)

10:00
- přivítání „kaléškem“ a malá svačinka (před kostelem)10:30
- předvedení současné podoby krojů z Hané i dalších regionů (Zámecké náměstí)
- ukázky výroby krojových součástí
- dětská dílnička centra Bublinka, malování na chodníku, výroba dárečků ke Svátku matek

14:00
- společný koncert brněnské kapely Cimbal Classic a hanáckého mužského sboru Rovina(amfiteátr)

14:00
- bystřická Kuličkiáda

Oblečte se do svého kroje a přijeďte k nám do Bystřice. Rádi Vás přivítáme.Mimořádný hudební zážitek přiveze do amfiteátru ve Velké Bystřici brněnská multižánrová skupina Cimbal Classic. Muzikanti kolem Katky a Dalibora Štruncových (mj. houslistka a cimbalista populárních Javorů) vystoupí se svými hosty v rámci hlavního programu Slavnosti kroje v neděli 13. května 2012 od 14 hodin.
Cimbal Classic letos slaví 20 let trvání a u příležitosti svých kulatin připravil pro posluchače jedinečný Velikonočně jarní koncert, kterým propojuje svou původní spíše folkovou tvorbu (ve folkově nezvyklém obsazení zpěv, cimbál, housle, hoboj, flétny, viola, mandolína, kontrabas) s tradiční moravskou a českou lidovou i duchovní hudbou. Nejen hudba Jana Facilise Boleslavského a Václava Michny z Otradovic, ale zejména krásné lidové texty a podmanivé melodie Dalibora Štrunce umí být největší oslavou znovuzrození přírody, svátků jara. Koncertní verze přitom vychází z tematicky zaměřeného a v kontextu českých zemí unikátního alba Jaro. V letošním jubilejním roce představí Cimbal Classic své koncertní Jaro pouze dvakrát – v brněnské Líšni a ve Velké Bystřici. Stejně jako v Brně, i při velkobystřickém koncertu se významné části repertoáru zhostí spolu s Cimbal Classicem také jeho exkluzivní hudební přátelé - takřka „domácí“ hanácký mužský sbor Rovina.
Přijďte se zaposlouchat do jarních písní v netradičním hudebním spojení – srdečně Vás zve pořádající o. s. Folklorum!

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 09/05/2012

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS