FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

17/11/2011 • Legendární BROLN zavede „Ke kořenům“
autor článku: Petr Nakládal


Letošní ročník regionálního putovního festivalu interpretů lidové hudby Ke kořenům se konečně dostává do Velké Bystřice. Přijíždí v silném obsazení: legendu lidové muziky, špičkový a profesionální Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů BROLN doplní Hanácký mužský sbor Rovina, sóloví zpěváci a taneční páry souborů Klas z Kralic na Hané a Mladá Haná z Velké Bystřice.

V sobotu 26. listopadu 2011 od 17 hodin rozezní sál KD Nadační písně z celé Moravy a jak už název festivalu vybízí, „ke kořenům“ nás zavedou staré tance hanácké i z oblasti Lipenského záhoří. To vše za neomylného doprovodu výtečných hudebníků BROLN Českého rozhlasu Brno, kteří pořádáním společných koncertů s místními zpěváky, sbory i muzikami aktivně podporují regionální a lokální kulturu. Nahrávka letošního hudebního setkání „Ke kořenům“ se jistě stane dalším ceněným podkladem pro sestavování rozhlasových pořadů s hudebně-folklorní tematikou.

Ke kořenům – sobota 26. listopadu 2011 – 17:00 – Sál Nadační, Velká Bystřice
BROLN – Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů si doslova za pár týdnů připomene již 60. výročí svého založení. K tomu došlo 1. února 1952 a prvním uměleckým vedoucím byl Jaroslav Jurášek, jeho nástupcem se později stal Bohumil Smejkal (mj. koncertní mistr Moravské filharmonie Olomouc). Nejvíce je ale BROLN spjat se jménem Jindřich Hovorka, který post uměleckého vedoucího a primáše zastával 19 let. Orchestr pod jeho vedením uskutečnil nespočet vždy vyprodaných koncertů, účastnil se festivalů doma i v zahraničí a pořídil množství rozhlasových nahrávek. Posluchačsky velký dopad měl zejména dlouholetý cyklus Na pěknú notečku. Byl častým hostem Čs. televize a samozřejmě vznikla i rozsáhlá diskografie. Když byl v roce 1993 BROLN jako složka rozhlasu zrušen, zakládá Hovorka neprodleně nezávislé profesionální těleso pod Nadací BROLN Jindřicha Hovorky a pokračuje dál v práci uměleckého i organizačního vedoucího.
BROLN po odmlce v devadesátých letech začal v roce 2006 znovu vystupovat jako malé, ale hráčsky kvalitní těleso. Od ledna 2007 se ujal funkce uměleckého vedoucího František Černý, dlouholetý člen tělesa, houslista, sám též primáš a výrazný zpěvák.
Z desítek osobností spolupracujících s tímto unikátním tělesem připomeňme primášské legendy Slávka Volavého či Bohdana Warchala nebo nezapomenutelné zpěváky a zpěvačky Jožku Severina, Boženu Šebetovskou, Dušana a Luboše Holé, Jarmilu Šulákovou, Jožku Lažu nebo Vlastu Grycovou.
 
O BROLNu si můžete nejen více přečíst, ale také poslechnout vybrané nahrávky na http://www.rozhlas.cz/broln/orchestrHanácký mužský sbor Rovina z Olomouce a okolí vznikl na konci roku 2004 a prezentuje sílu mužského lidového sborového zpívání, které dosud nemá v regionu obdoby. Je čerstvým držitelem titulu Laureát Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice 2011 za pěvecký výkon v pořadu Putování po Jantarové stezce.Hanácký soubor písní a tanců Klas z Kralic na Hané před několika týdny při slavnostním představení v prostějovském divadle oslavil 40. výročí založení. Patří mezi přední folklorní soubory u nás a je každoročně zván na mezinárodní folklorní festivaly doma i v zahraničí.Mladá Haná si letos připomněla 15. výročí vzniku. Je členem občanského sdružení Národopisný soubor Haná Velká Bystřice. Jako jeden z mála souborů u nás se věnuje zpracování folklorního materiálu regionu Lipenské Záhoří.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 17/11/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS