FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Hudební střípky Jaroslava Juráška 2011

Články

28/09/2011 • Hudební střípky Jaroslava Juráška 2011
autor článku: Václav Kopelec


Z předávání cen a upomínkových předmětů
O krásném zářijovém víkendu (18.-19. září) proběhl v Brně druhý ročník festivalu Hudební střípky Jaroslava Juráška, a to na počest velkého folkloristy a umělce Jaroslava Juráška, který zesnul před šesti lety. Jeho přínos do světa folkloru je nepřehlédnutelný; působil jako umělecký vedoucí jak BROLNu, tak také VUS Ondráše, pracoval jako ředitel ČRo Brno, dramaturg České televize nebo člen programové rady MFF Strážnice. O jeho četných článcích a příspěvcích do folklorních magazínů, sesbíraných písničkách z různých regionů nebo úpravách lidových písní a programech ve Strážnici ani nemluvě.

Na letošní festival, nebo chcete-li soutěžní přehlídku cimbálových muzik, opakující se co dva roky, se přihlásilo osm muzik z Moravy i Čech: CM Friška z Kyjova, Dětská muzika Červánek z Hradce Králové, CM Pramínky z Kopřivnice, Dětská cimbálová muzika z Háje ve Slezsku, CM MikroJasénka ze Vsetína a brněnské muzičky Slováček, Valášek a Javorníček. Soubory hrály krásně, výkony byly vyrovnané. Úsilí cimbálových muzik hodnotila tří členná porota (primáš Aleš Smutný, cimbalista Martin Zeman a violistka Kateřina Kovaříková).Večerní zábava při muzikách
Jsem rád, že se i naše cimbálová muzika Pramínky ze ZUŠ Z. Buriana v Kopřivnici mohla za náš lašský region v Brně představit. Festival, o kterém jsem předtím neslyšel i soutěž s ním spojená vypadaly atraktivně a naše nově upravené pásmo Proměny lásky bylo pilně nacvičeno a jen čekalo na svou premiéru v Brně. Vše začalo ráno v deset hodin, kdy cimbál rozezněla první muzika - hráli malí, hráli velcí, zpívali všeci. Porota si dala celé odpoledne na svou zodpovědnou a spravedlivou úlohu. Večer pak začala beseda u cimbálu, která pro mě byla vrcholem celé akce. Když jsem na ni přišel, byla mi naskytnuta krásná podívaná v podobě osmi muzik, které stály na a okolo pódia, před nimi střídající se primáši a posluchači u stolů s něčím na svlažení hrdla. Nerad to přiznávám, ale málem mě to dojalo.

Nemeškal jsem a přidal se s houslemi. Po pár chvílích proběhlo vyhlášení dopolední soutěže (1. CM Pramínky z Kopřivnice, 2. CM Friška z Kyjova, 3. CM Brněnský Valášek z Brna) a poděkování sponzorům a mohlo se pokračovat v hraní. Kolik bylo muzikantů, tolik bylo nápadů na další skladby a písně, div se k večeru někteří nepohádali, co se bude hrát dál. Unavení a žízniví hráči byli střídáni osvěženými muzikanty a i předseda poroty s dalšími dospělými „podporami“ našich muzik podlehli a přidaje se k nám, vzali nástroje do rukou aby si taky udělali radost. Skončili jsme ve dvě hodiny ráno, ne proto, že bychom už byli dostatečně vyhraní, ale organizačně už bylo na čase. Přece jen nás všechny následující den čekalo další vystupování.Nedělní taneční vystoupení souboru Jánošíček
V neděli se konal koncert na Slovanském náměstí. Moc pěkné náměstí Brňáci a Královopolští mají. Umístění pódia naproti „schodům“ vypadalo velmi efektně. Druhá hodina odbila a program mohl začít – všechny soutěžní muziky odehrály svá soutěžní pásma, která byla doplňována tanečními vsuvkami souborů Jánošíček a Valášek. Brňáků v publiku neustále přibývalo, což svědčí o jejich zájmu o lidovou kulturu. Nemůžu zapomenout na paní moderátorku, která byla nejen velmi pohotová a vtipná, ale hlavně se pěkně poslouchala.

Osobně to pro mě byla příjemná zkušenost, hodně nových přátelských tváří a skvělého hraní. Co více jsem si mohl na víkend přát? Jako čerstvého brněnského studenta mě Brno přijalo více než dobře. Na závěr bych rád za všechny účastníky poděkoval pořádajícímu Sdružení Dětského folklorního souboru Jánošíček Brno, a hlavně vyzdvihl práci manželů Kozubových, kteří tento projekt vymysleli a mají jej na starosti. Myslím, že skončil velkým úspěchem. Ukradnu slova moderátorky a rozloučím se s vámi jejím „milujte se a množte se“.

Pořad připravený z tohoto festivalu nám nabídne ČRo Brno na svých vlnách v úterý 27. září od půl šesté odpoledne. Radio Proglas uvede premiéru pořadu ve středu 5. října v 16.55 hodin, reprízy pak 10. října v 00.05 hodin a 13. října v 03.00 hodin.
Cimbálová muzika Pramínky z Kopřivnice, 1. místo


Cimbálová muzika Friška z Kyjova, 2. místo


Cimbálová muzika Brněnský Valášek z Brna, 3. místo


Dětská cimbálová muzika Háj z Háje ve Slezsku


Cimbálová muzička Javorníček z Brna


Cimbálová muzika Slováček z Brna


Cimbálová muzika MikroJasénka ze Vsetína


Dětská muzika Červánek z Hradce Králové


Večerní muzicírování


Já, Václav Kopelec, autor článku :)

Související článek: http://hudba.proglas.cz
Diskuze ke článku


02. 10. 2011 (18:22) • Vladan: Atmosféra
Hezky jsi tu atmosféru vystihl, Vašku... taky jsem to tak vnímal :)

04. 10. 2011 (09:24) • Týnka: :-)
Teda ty málem trháš rekordy...první v TOP 10 článcích. Pěkně napsaný článek, pane novináři :)

08. 10. 2011 (23:02) • Václav Kopelec: :-*
Jsem rád, že se vám to to líbilo. První místo v žebříčku si dnes zapíšu do deníčku :)

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 04/12/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS