FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

27/09/2011 • Štyry noce nespała sem
autor článku: FolklorWeb.cz


Pod tímto názvem se skrývá jméno prvního CD Ženského sboru Lipina z Hroznové Lhoty natočeného v letošním roce ve studiu DIV 8 ve Veselí nad Moravou.
Devět žen, dívek, maminek, ale především zpěvaček, jimž příroda nadělila hlas a ucho, ale také cit pro tempo, frázování, pro vícehlasé zpívání dalo vzniknout sboru, který se postupně od roku 2008 rozrůstal až do dnešní devítičlenné podoby. Jeho zakladatelem je Pavel Valíček, vedoucí hroznolhotského mužského sboru. Příležitostí pro vznik sboru se stalo natáčení CD mužského sboru z Hroznové Lhoty „...mně bude muzika do rána, do dňa hrát!“ vydaného v roce 2009, na jehož vzniku se několik žen z pozdějšího sboru podílelo.Muži z hroznolhotského sboru ženám z Lipiny „oplatili“ na CD spolupráci třemi vstupy - verbuňk Žauo dívča žauo trávu se jim mimořádně povedl. Bezpochyby také zásluhou Pavla Valíčka v roli předzpěváka.
Muzikantský doprovod zajistila cimbálová muzika s primášem Liborem Supem. „Hraje citlivě, soustředěně, myslím, že pro mnohé bude jejich kvalitní výkon překvapením. Aranžmá jsou rovněž dílem cimbalisty muziky Pavla Valíčka“ říká Jan Mička.
Vícehlasé zpívání, tak složité pro mnohé, je pro ženy z Lipiny lehkostí a jistotou. Když se k těmto přednostem přidá cit, vzácně posazené barvy hlasů, vnímání obsahu textů, a v neposlední řadě dramaturgický výběr písniček do jednotlivých čísel, je to jejich zpívání, plné prožitku a radosti, radostí i pro diváky a posluchače.„Právě sladění barvy hlasů, výraz a téměř bezchybná intonace ve vícehlasech, zpívaných přirozeně, bez násilností (jak to bohužel slyším u některých mužských sborů), mě oslovily už při prvním setkání s Lipinou na CD mužského sboru z Hroznové Lhoty“ dodává Jan Mička.


Na CD ženského sboru Lipina natočeném ve stejném studiu, jako CD mužského sboru, ale již s jinou muzikou, zanechává Lipina odlišné dojmy. Vroucnější tam, kde zpívá sóla Veronika Malatincová a v druhém hlasu Lenka Špirudová, jemná při zpěvu Aleny Budařové, žensky ostrá při úvodních sólech Věry Vaverkové. Bezchybné obsazení typově i barevně odlišných hlasů a temperamentu. Frázování, výslovnost a nasazování slabik i tónu je vzorové, a především úplně, ale úplně přirozené. Všechny sboristky zpívají odmalička, téměř všechny také tancovaly, anebo tancují ve folklorních souborech. Kromě jediné pocházejí všechny ze Lhoty.
Při poslechu CD zjistíte, že u každého čísla nejde pouze o zpěv jedné písně, ale vždy jde o sestavu písniček tematicky, textově či jinak do sebe zapadajících, které interpretací a zaranžováním dostaly punc uměleckého dramatického díla. Pavel Valíček také vybíral písničky téměř neznámé, zapsané přímo ve Lhotě nebo okolních dědinách, o to více je toto CD přínosné pro další poznání muzikantského a písňového zázemí v Hroznové Lhotě.
Lipina vystupuje v kroji z Hroznové Lhoty, obnoveném podle dochovaných krojových součástek z období okolo roku 1860, každá ze zpěvaček si výšivky na kroji – a především na šatce – vyšívala sama.
 
Ukázky najdete na http://www.zslipina.websnadno.cz/, kde je zároveň CD možné objednat.

Zpracováno s využitím textu Jana Mičky.Diskuze ke článku


13. 10. 2011 (12:45) • Kamil Valenta: Zase jedna podařená nahrávka
Posílám členkám sboru pozdrav, poděkovaní za dobře odvedenou práci a emailem objednávku :)
Slyšel jsem ukázky a už se moc těším, až budu mít CD celé - není to poprvé, co si při poslechu říkám, že ve studiu DIV 8 se folklor prostě umí :)

17. 10. 2011 (06:43) • Tonda Vrba: Setkání lidových vypravěčů na Horňácku
se uskuteční 17.listopadu 2011 od 17.OO hodin v KD ve Velké nad Veličkou. V pořadu Humor-korení života, který bude současně i vzpomínkou na legendárního horňáckého vypravěče Vaška Mlýnka, vystoupí umělci z příhraničí Moravy a Slovenska. Vstupenky si můžete objednat na +420 608 813 592 nebo +420 518 329 148

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 26/09/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS