FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:

Články

05/06/2011 • ZVUK Zlínského kraje - rozhovor s Karlem Pavlištíkem
autor článku: FolklorWeb.cz


Časopis ZVUK vyšel poprvé v březnu 1990. Vydává jej Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Muzeum regionu Valašsko ve Vsetíně, Slovácké muzeum Uherské Hradiště a Muzeum Kroměřížska. V letošním roce vyjdou dvě čísla. Cena jednotlivého čísla je 50 Kč, celoroční předplatné 80 Kč + poštovné.
Časopis je k dostání v oddělení pro dospělé čtenáře v budově Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně, v muzeích ve Zlínském kraji a u vybraných knihkupců. Objednat jej lze na adrese zvuk@kfbz.cz nebo na tel. č. 577 042 201.

Z aktuálního čísla časopisu ZVUK nabízíme pro čtenáře FolklorWeb.cz úryvek z rozhovoru s Karlem Pavlištíkem.
Karel Pavlištík s manželkou při čardáši.
Foto: archiv K. Pavlištíka
ROZHOVOR S ... KARLEM PAVLIŠTÍKEM

Známe se dvacet roků. Teda já ho znám ještě déle, protože před nějakými třemi desítkami let jsem ho potkával  v Jednotném zemědělském družstvu Podhoran Lukov, kde byl zaměstnán a kde slavil úspěchy s folklorním souborem Kašava. Byl jsem tenkrát družstvem objednáván, abych tam zhruba necelý měsíc v roce plnil povinnosti revizního technika zdvihacích a tlakových zařízení. Uctivě jsem ho zdravil. Věděl jsem, že je tam z trestu za politické přesvědčení. Uctivě ho zdravili i domácí, protože si ho rovněž vážili, za věci minulé i přítomné. PhDr. Karel Pavlištík, CSc.
Když měl sedmdesát, zněl titulek kteréhosi článku: Karel Pavlištík – národopisec a revolucionář. Letos mu bylo osmdesát a k našemu rozhovoru jsme se sešli ve zlínském Muzeu jihovýchodní Moravy, kam se z Lukova v roce 1990 vrátil, třebaže už měl na důchod. Aby v muzeu dosloužil těch dvacet let, co tu jako etnograf být nesměl.

Karle, ta hůlka, co se o ni opíráš, to je běžné završení kariéry špičkového tanečníka verbuňku?
Běžné asi ne, tancování se na tom jistě taky podepsalo, ale myslím si, že víc je to následek některých dělnických profesí, co jsem musel dělat po roce 1968. Dneska to bez té hůlky opravdu nejde. Kamarádi to vědí. No a když někdo začne rádoby vtipkovat Zahoď to, na co to máš? – tak už jsem si vymyslel odpověď: Na co mám ten čagan? Na odháňání blbých chlapů a škaredých bab! Ve strážnickém skanzenu.
Foto: Miroslav Potyka
Já bych to viděl jinak. Sídlíš v muzeu ve Zlíně na zámku, takže s hůlkou mi připadáš jako zámecký pán na procházce v parku.
Tak leda na cestě do důchodu. Už jsem dosídlil.

Rád bych tě teď zavedl na nejvyšší místo Česka.
Bez obav, na Sněžku bych taky nevylezl.

Mluvím o Pražském hradě. Na konci února v deníku Právo oslnil prezident svým výrokem, že Jiří Pavlica je ničitel lidové hudby. Myslíš, že by to bylo žalovatelné, kdyby Klaus neměl totální imunitu?
Říkal jsem si, jestli ten Bohuš s tím přijde… Odpovím takto: proti gustu žádný dišputát. Když chce ale někdo takovýmto způsobem hodnotit, tak by měl něco o věci vědět. Pokud se Pavlica panu profesorovi Klausovi nelíbí, prosím. Ale takové vyjadřování od vysokoškolského profesora mě velmi zaskočilo a považuju ho za nešťastné a nefér. Já mám k Jurovi zvláštní vztah. Doslova několik hodin předtím, než umřel někdejší známý primáš Hradišťanu Jarin Staněk, jsem za ním byl ve špitále. Pro Staňka jsem byl kluk, kterého on v době své největší slávy vychoval. A povídá mi: Já za sebe mám náhradu, mám Juru Pavlicu. Ničitel lidové hudby! To by musel být taky Janáček, Smetana, Dvořák, Martinů a další a další. Pavlica je primáš cimbálovky, ale navíc je to hudební skladatel, který pracuje s lidovou kulturou jako s inspiračním zdrojem. To se mi může nebo taky nemusí líbit, ale nijak mě to neopravňuje k tomu, abych se vyslovil jako profesor Klaus. Nikdo přeci netvrdí, že Voda má, voda má je lidová píseň. Tím, že navíc staví Pavlicu proti Šulákové, mě jenom ujišťuje, že o celé věci moc neví. Je to jako když se někdo postaví před moderní obraz a řekne: To bych namaloval aj já. No a jestliže profesor Klaus není sám, pak takové rozpolcené hodnocení Pavlici na Slovácku vyplývá z toho, že si lidi pletou koše s baňama. Jura, opakuju, není jenom primáš, je taky hudební skladatel. Nikdo mu nemůže upřít právo, aby krom toho, že primášuje (a to velice dobře) tradiční cimbálovku, aby vedle toho nakládal tvůrčím způsobem s lidovou písní a použil jí jako inspiračního zdroje.

Ukázka z rozhovoru přetištěna se souhlasem redakce ZVUK Zlínského kraje.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 08/06/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS