FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Ve slováckém Hluku se chystá rekordní košt kysaného zelí

Články

22/03/2011 • Ve slováckém Hluku se chystá rekordní košt kysaného zelí
autor článku: FolklorWeb.cz


Na Hodonínsku mají svoje miniaturní „zelové košty“ v Mikulčicích a Velké nad Veličkou. Ten velký, co se týče počtu vzorků se zastoupením ze všech regionů Slovácka, se intenzívně připravuje na neděli 3. dubna v Hluku. Ve starobylých prostorách místní tvrze se uskuteční výjimečná novodobá a vedle oblíbených – v oblasti Slovácka zaužívaných – koštů vín, pálenek, klobás, nepříliš tradiční akce s oficiálním názvem „O najlepší kysané zelé na Slovácku I.“, která se má po skončení zapsat do České knihy rekordů.Plakát k akci
„Už jen ten název nás sportovně vyprovokoval k tomu, abychom se přihlásili k zaregistrování komisařům z Agentury Dobrý den v Pelhřimově k překonání dosavadního rekordu na Horňácku. Počtem79 vzorků byl utvořen v březnu roku 2009 ve Velké nad Veličkou,“ tvrdí hlavní pořadatel akce na Ostrožsku Veličan Antonín Vrba. „I když patřím, dá se říct k určitým nacionalistům regionu, žiji na Horňácku a doslova ho miluji, tentokrát se prostě nedá nic dělat a já musím jít jako neutrál, ale ne proti své domovině, oblasti Horňácka, jak si už nyní někteří moji kritici z Velké myslí. Byla by škoda nevyužít určité šance, když jsme k této prestižní soutěži regionů vyzvali k zapojení vedle Dolňácka i Horňácko, Uherskohradišťsko, Uherskobrodsko, Strážnicko, Kyjovsko, Podluží a hanácké Slovácko,“ doplňuje Vrba, který je znám tím, že se zapojuje vedle organizátorských a propagačních aktivit doma na Horňácku i do sousedních oblastí. Přesto se netají, že určité starosti má s přesnějším odhadem počtu sesbíraných vzorků. Ideálním termínem uspořádání zelového koštu jsou totiž podle Vrby a odborníků na výrobu zelí měsíce leden a únor. „Vím, že termín konání koštu už je doslova šibeniční a v mnoha domácnostech zejí škopky prázdnotou. Podle sondování jsou však ještě místa, kde jsme oslovili potencionální dárce. Tím, kolik jich nakonec bude, se necháme překvapit. Přesvědčený jsem akorát o tom, že horňácký rekord určitě překonáme. Pomoc už máme přislíbenou i s mezinárodní účasti. Vedle příhraničního Slovenska se hlásí „soupeřit“ se slováckým zelím dokonce výrobce až z rumunské Bukurešti,“ prohlásil Antonín Vrba.Informace ke koštu obdržíte i na telefonním čísle organizátora 608 813 592. Pořadatelem akce je Město Hluk ve spolupráci s MAS Horňácko a Ostrožsko a Agenturou AV, zapojeny jsou také jednotlivé obce Slovácka. Záštitu nad akcí převzala Zelinářská unie Čech a Moravy, která věnuje pro nejlepšího zelaře originální „zelák“.


O dalších zajímavostech kolem nekomerční akce, kde první tři nejúspěšnější výrobci ze soutěže obdrží „pouze“ čest být nejlepší a umělecká díla – zeláky – od známého keramika Josefa Benedíka z Hroznové Lhoty, budeme určitě opět informovat.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 29/03/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS