FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Tradice a proměny Slováckého souboru Kyjov

Články

20/10/2010 • Tradice a proměny Slováckého souboru Kyjov
autor článku: Antonín Vrba


Usměvavé folkloristky z Kyjova rodávaly při vchodu natisknutý program
Kyjov - Pro sobotní „povolební“ podvečer 16. října připravili před zaplněným divadelním sálem v Městském kulturním středisku účinkující ze Slováckého souboru Kyjov skládající se z tanečního souboru, přípravky, mužského a ženského sboru ve spolupráci s cimbálovkami Jury Petrů a Pavla Růžičky hodně odvážný a zajímavý program s názvem Tradice a proměny. 
K tradičnímu, autentickému zpracování folklorních ukázek z Kyjovska, přidali nové stylizované témata s překvapivými moderními prvky.


Velkou zásluhu při tvorbě pořadu měl mimo jiné Milan Pokorák
„Nejde nám o to měnit folklor, ale oživit práci souboru. Máme v kolektivu spoustu mladých děcek a je to určitá motivace, jak si vyzkoušet něco jiného, popřípadě i různé hudební žánry. Jsou to takové perličky v našem repertoáru a jsme rádi, že i při nich se diváci bavili. Věrni zůstáváme především tradičnímu kyjovskému folkloru,“ prohlásil scénárista, režisér a moderátor pořadu, vedoucí Slováckého souboru Kyjov Milan Pokorák.
„Bylo to příjemné a krásné překvapení,“ ohodnotila nezvyklý program po skončení odcházející Božena Šuralová z Dubňan. „Při vystoupení tancovala právě tu modernu naše vnučka Michaela Rybová, letošní hodová stárka.  Přeměna z tradice na moderní pojetí se mi také líbilo,“ doplnil další z diváků Jaroslav Michalčík z Kyjova.Mladí tanečníci z přípravky při tanci Mlynářská

Část zpěvaček z početného ženského sboru Tragačnice

Z pásma Naša Kača. V pozadí CM Pavla Růžičky

Taneční soubor Slováckého souboru Kyjov si na nedostatek mladých tanečníků určitě nemůže stěžovat

Tenorista mužského sboru Zdeněk Langášek je výborným zpěvákem Kyjovjáků

O přímo sportovní výkony nebylo na podiu nouze

Se Slovackym souborem Kyjov zacala vedle ostrilene cimbalove muziky Jury Petru spolupracovat i mlada vyborna muzika s vedoucím Pavlem Růžičkou (vlevo) a primášem Janem Machalínkem (vpravo)

Ve scénce Na pastve si zahráli chlapci z tanečního souboru klobůkový

...a létali i prostorem nabitým energií

Zatímco v zákulisí panovala skvělá nálada před recestickým vystoupením Falešná kočička, kde zazněly v provedení Tragačnic staropražské písničky.

Mužský sbor a Michaela Nováková v doprovodu harmonikáře Jaroslava Vlacha předvedli humorné pásmo Hospoda U Poslední facky

Taneční soubor předvedl s úspěchem i moderni tance

Děkovačka z pásma Zmotaný svět, které se divákům hodně líbilo

Cimbálová muzika Jury Petrů s primášem Petrem Petrů (vpravo) patři neodmyslitelně ke Slováckemu souboru Kyjov
Text a foto: A. Vrba

Tradice a proměny

Slovácký soubor Kyjov (SSK) si  již při svém vzniku před 68 lety vzal do vínku  starost o zachování folklorních tradic v Kyjově.
A tak také členy SSK asi mnozí znáte - hlavní účinkující, kteří současně organizují  každoroční Fašaňkovou obchůzku s pochováváním basy, Otevírání sklepů, Stavění a kácení máje, Dožínky, Martinské hody, Kateřinskou-zástěrkovou zábavu, Vánoční zpívání s živým betlémem, besedy u cimbálu - Velikonoční, Štyry týdně do hodů,  Rozmarýnkovou a Vánoční a také další pravidelné obchůzky - velikonoční v krojích, mikulášskou  či při svátku sv. Lucie.
Možná je však méně známo, že jednotlivé složky SSK - Mužský či ženský sbor, Cimbálová muzika Jury Petrů  nebo Pavla Růžičky,  přípravka, stejně jako taneční soubor - zpracovávají folklorní materiály pro pódiová vystoupení a svým uměním reprezentují naše město po celé zemi ale i daleko za jejími hranicemi. 
Po celou dobu svého působení se SSK pečlivě stará o mladou generaci tanečníků  a zpěváků  a díky tomu se v plné svěžesti  a  neutuchající vitalitě dožívá současnosti. Mladí členové tanečního souboru mají jen v letošním roce, kromě všech již zmíněných aktivit, za sebou i úspěšná vystoupení při Vlčnovské jízdě  králů, na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici, folklórních festivalech v Dambořicích (kde získali hlavní cenu za nejlepší choreografii), Starém Hrozenkově, Chrudimi a při Vinobraní ve Bzenci. V regionálních soutěžích ve verbuňku se tanečníci ze SSK pravidelně umisťují na nejvyšších příčkách. Za posledních 10 let jim první místo patřilo devětkrát. Při letošním klání, tentokrát ve Vracově získali čtyři místa z prvních šesti, která zajišťovaly postup do nejvyšší verbířské soutěže ve Strážnici. I tam letos opět bojovali ve finále. V letošním roce byl SSK vybrán pořadateli Mezinárodního folklorního festivalu v Chorvatském Zagrebu, konaném pod záštitou UNESCO, aby pro  hlavní program zpracoval vystoupení o verbuňku. Pořad přenášela v přímém přenosu chorvatská  televize, která jej spolu s dalšími tanečními čísly kyjovského souboru zaznamenala i při studiovém natáčení. V létě byl SSK rovněž pozván k účinkování na Mezinárodní folklorní festival v Tureckém městě Izmir, kam odletěl na týdenní hostování.   
K tradičnímu zpracování folklorních materiálů soubor  přidává i novějšími formami uchopená témata, mnohdy vedená až do nezvyklých poloh. I místní mají možnost poznat další podoby Slováckého souboru Kyjov, a to při velkém koncertu pod názvem Tradice a proměny. V sobotu 16.10.2010  v 18.00 hod. v divadelním sále MKS v Kyjově nabídnou všechny složky SSK  taneční, hudební i pěvecká čísla ze širokého souborového repertoáru.
Po koncertu se účinkující společně se všemi návštěvníky rádi pobaví při besedě u cimbálu Štyry týdně do hodů,  na které budou představeni noví kyjovští stárci.
Všichni jste velmi srdečně zváni!
 
Milan Pokorák
vedoucí Slováckého souboru Kyjov
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS