FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Ostravica má 50 let a křtí nové CD

Články

26/05/2010 • Ostravica má 50 let a křtí nové CD
autor článku: Monika Škanderová


Soubor lidových písní a tanců Ostravica už 50 let tančí, zpívá a hraje pro své příznivce a uchovává pro další generace tradiční kulturu horalského Lašska a moravskoslovenského pomezí.

Letošní výročí se chystáme oslavit dvěma významnými akcemi, a to Koncertem muzik na konci května a Slavnostním koncertem celého souboru 13.listopadu. Nejprve se tak setkáme v sobotu 29. května 2010 na nádvoří frýdeckého zámku. Od 19.00 hod. můžete být součástí koncertu s názvem „Zpívání o životě“, na kterém dojde také ke slavnostnímu křtu nového CD. Cimbálová muzika Ostravica pro vás připravila ochutnávku písní a skladeb z nového CD, které se „rodilo“ nejdříve v myšlenkách vedoucí muziky Martiny Jakobové a primášky Petry Novákové a pak v nahrávacím studiu Českého rozhlasu v Ostravě v měsících říjnu 2009 a březnu 2010. Autorky se snažily vystihnout koloběh života od narození, přes důležité životní etapy až po stáří výběrem regionálního repertoáru, ve kterém byl dán prostor jak muzikantskému umění „synků i děvuch“ cimbálovky, tak zpěvákům souboru od nejmenších po nejstarší.

Květnového koncertu se zúčastní několik zajímavých hostů. Ze Vsetína přijede CM Jasénka s primášem Zdeňkem Zmeškalem a cimbalistkou Růženou Děckou. Mladí hudci a zpěvačky z Jablunkova, to je CM Lipka, kterou tvoří mládežníci z kraje Gorolů, prezentující syrový gorolský folklór včetně specifického nářečí. Třetího hosta jsme si „vypůjčili“ z folkové branže, abychom ozvláštnili atmosféru tohoto koncertu. Věříme, že posluchači frýdeckomísteckého uskupení Kajkery přijdou podpořit nejen své oblíbence, ale také ocení i jiný žánr.

O křest našeho nového CD jsme požádali tři kmotry. Hudebního režiséra a folklórní osobnost nejen našeho kraje pana Jana Rokytu, cimbalistku a dlouholetou ředitelku Mezinárodního festivalu cimbálu konaného ve Valašském Meziříčí paní Růženu Děckou (mimo jiné také proto, že začínala u cimbálu právě v našem souboru) a zakladatele dětské cimbálové muziky Malá Ostravica, ze které vzešly tři současné muzikantky Ostravice, pana Pavla Golucha.

Po skončení koncertu a křtu CD si můžete koupit ještě teplé „cédéčko“ za speciální koncertní cenu nebo si jít zatančit a zazpívat na nádvoří spolu s našimi muzikanty a zpěváky. Během dobré zábavy se můžete občerstvit chutnými nápoji nebo něčím malým k zakousnutí. Vstupenky jsou již od 10.05.2010 v prodeji v Beskydském informačním centru v Místku a před akcí na zámku.

Děkujeme také našim podporovatelům při organizaci této akce a výrobě a vydání CD, konkrétně Městu Frýdek-Místek, Moravskoslezskému kraji a firmám FIDOP, spol. s r.o. a IKON s.r.o.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS