FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Pod čím se tedy ti Moraváci na prvního máje líbají?

Články

10/06/2009 • Pod čím se tedy ti Moraváci na prvního máje líbají?
autor článku: Vojtěch Kouba


Jak zhodnotit letošní republikové finále soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje v Kyjově?

Pro vedoucího malého folklorního souboru je taková akce za odměnu. Každý festival a každý výjezd znamená pro dětskou muziku velmi silný podnět - už jenom proto, že je „proč cvičit“. Soutěž hudebních škol, která se opakuje jen jednou za tři roky, patří k těm úplně nejsilnějším impulzům. Postup z krajského kola byl, alespoň pro Lidovou muziku z Chrástu, úspěchem sám o sobě, a tak jsme si májový víkend v Kyjově opravdu užili.

Nejde mluvit o soutěži a nezmínit prostředí, ve kterém se odehrávala. Dostat se na jižní Moravu je vždycky příjemné. Kyjov je nádherné město a organizace soutěže byla bezchybná, za což patří velký dík pořadatelům. Náš soubor bydlel v Mistříně, který jsme dříve znali jen z moravských písniček, a tak jsme mohli ráno sledovat babičky, jedoucí oslavit Svátek práce s motyčkou ve vinohradu, a večer slyšeli z polí zpívat slavíka. Kdy se člověku takový folklorní zážitek poštěstí?

Na samotné soutěži bylo jistě důležitější setkávání, muzikantské i lidské, než klání jednotlivých muzik o přízeň poroty. Většina souborů působila příjemným uvolněným dojmem, i když muzikanti podávali soustředěné výkony, někdy na opravdu špičkové úrovni.

Jednotlivců i souborů bylo tolik, že se rozhodně nemohli potkat všichni navzájem. Lze jen ocenit krok organizátorů, kteří letos rozdělili soutěž pro české a moravské kapely, a tím zbavili porotce neřešitelného úkolu, jak tyto muziky hodnotit.Česká část soutěže potvrdila trend popsaný v minulém čísle časopisu FOLKLOR. V Praze funguje stále více vynikajících dětských souborů, což se odrazilo i na celkových výsledcích. Pražské muziky (Osminka, Melodika, Kolíček, Hájíček) se umístily na prvních místech ve všech věkových kategoriích. Vzhledem k počtu souborů z dalších velkých měst lze tvrdit, že se lidová hudba v Čechách v naší generaci definitivně mění z folkloru, spojeného s venkovem a návazností na původní lokální tradice, na folklorismus, záležitost městskou a do jisté míry umělou, spojenou s autorským vkladem upravovatelů nebo vedoucích jednotlivých souborů. Výrazné osobnosti pak stojí i za výbornými výkony muzik z menších měst a obcí (Saframentská kapela z Vysokého Mýta nebo vynikající Formánci ze Slatiňan).

Příjemné je zjištění, že v Čechách vzniká folklor stále barevnější a rozmanitější. Na soutěži se tak mohly potkat klasické (a výborné) dudácké soubory z Domažlic a Strakonic s historicky laděnou Melodikou, hrající úpravy Sekáčovy Karmíny nebo něžnými smyčci Hájíčku Jiřího Janouška. Z několika návštěv vedlejšího sálu vyplynulo, že to samé lze tvrdit i o moravské části soutěže.

Výjimečným hudebním zážitkem pak byl večerní koncert, na kterém mladým muzikantům zahrál Martin Hrbáč se svou kapelou. Zdálo se, že potěšení je vzájemné. Poučné moderování Jana Rokyty je radost poslouchat, a tak lze jen znovu poděkovat organizátorům. Takové akce mají smysl!

Finále soutěže ZUŠ ve hře na lidové nástroje se letos konalo na přelomu dubna a května. Nevím, jestli je to teplejším počasím na Moravě nebo globálním oteplováním, ale v Kyjově už byly 1.května všechny třešně odkvetlé. Vizitkou této povedené akce tak může být, že největším problémem, který museli na soutěži řešit šestnáctiletí muzikanti z mého souboru bylo: „Pod čím se tedy ti Moraváci na prvního máje líbají?“


Článek převzat z časopisu Folklor č. 6/2009.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS