FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | První ročník Slavnosti kroje

Články

21/05/2009 • První ročník Slavnosti kroje
autor článku: Petr Nakládal


Druhou květnovou neděli se ve Velké Bystřici oslavoval lidový kroj. Akci s názvem Slavnost kroje uspořádalo olomoucké občanské sdružení Folklorum, město Velká Bystřice, místní římskokatolická farnost, jednota Orel Velká Bystřice a Dětský folklorní soubor Čekanka ve spolupráci s Hanáckým folklorním sdružením.


Hlavním tématem byl šátek. Ten byl představen nejen v jeho základní funkci, tedy jako pokrývka ženské hlavy, ale též jako rekvizita či součást tanců a nechyběly ani „šátečky“ jako dobrota k snědku.
Již od brzkého rána se scházeli i sjížděli krojovaní účastníci z Hané i odjinud, aby byli včas na nedělní mši, kterou byla slavnost zahájena. Při východu z kostela čekala maminky a babičky tradiční kytička k jejich svátku a všechny pak pozvání na malé občerstvení: chléb se sádlem a škvarky, zmíněné šátečky s různými náplněmi a samozřejmě „kaléšky“ s dobrou slivovicí. Velice příznivou volbou se ukázalo umístění dopoledního programu do okolí farního kostela Stětí sv. Jana Křtitele. Stín mohutných lip vytvářel ve slunečném májovém dnu neobyčejně pohodové klima pro veškeré dění. Zahájili ho ti nejmenší z bystřického DFS Čekanka krátkým vystoupením, při kterém vtáhli do různých jarních her nejen ostatní přítomné děti, ale i jejich rodiče a další přihlížející. Pak už přišla řada na šátky.

Vázaly Hanačky z Doloplaz, Přerova a Vyškova, své úvazy předvedli hosté ze Šlapanic u Brna, Horáci z Jihlavy i paní Smutná z výrobny krojů v Blatničce. Největší pozornost ovšem vzbudil svým vazačským uměním a klidem s jakým předvedl úvaz používaný v okolí Holešova jediný muž – pan Bazika ze Sazovic. Všechny typy úvazů byly též vystaveny již „hotové“, uvázané na dřevěných kloboukových formách a bylo tak možno si je do detailu prohlédnout. Po předvedení se rozproudila živá diskuze, někteří z návštěvníků se chtěli i něco přiučit, takže se vázalo a vázalo. Improvizované pódium bylo stále obklopeno fotografy a kameramany. Pořadatelé plánují, že by z tohoto setkání mohlo vzniknout dokumentární DVD, zachycující různé druhy vázání šátku.


Mimo folklorní program probíhala celé dopoledne pod heslem „Doma jsme tam, kde jsme hráli kuličky“ soutěž, vzorně připravená členy orelské jednoty. Těžkým, hrbolatým terénem s nadšením a elánem zdolávalo cestu k důlku rekordních 65 kluků a holek všeho věku. Ke všemu tomuto dopolednímu dění s chutí hrála a zpívala Cimbálová muzika Strunky, k níž se zpěvem často přidávali i mnozí z přítomných. Milým hostem Slavnosti kroje byla paní Marie Žilová z Nového Veselí, která se zabývá výrobou krojovaných panenek. I malá ukázka jejího umění byla velice obdivovaná, a v Bystřici věří, že se budou moci těšit na její velkou prezentaci. A aby toho nebylo málo, mohli zájemci navštívit také pěknou výstavku připravenou kroužkem paličkování, který ve Velké Bystřici již několik let vede paní Milena Malinová z Přerova.


Slavnost kroje vyvrcholila odpoledním komponovaným programem, při kterém v divadelním sále hotelu Zámek vystoupili členové souborů Vysočan Jihlava, Vrčka Šlapanice, Trnka a Klebetníček Vyškov, Haná Přerov, Cholinka z Choliny, Mladá Haná a Haná z Velké Bystřice, sourozenci Kolajovi z Uherského Hradiště, mužský lidový sbor Rovina a Záhorská muzika. Asi nejsilnějším momentem tohoto pořadu byla úvodní scéna, kdy se na pódiu ještě jednou společně a v akci předvedli všichni vazači.

Slavnost kroje byla letos zařazena do cyklu akcí Hanácký rok v Bystřici a zájmem přítomných i jejich pochvalnými referencemi si řekla o další pokračování. Bylo znát, že tematika krojů je pro členy folklorních souborů nebo zájemce o folklor potřebná, ale zároveň vhodně podaná, je i atraktivní a poučná pro diváky. Pořadatelé proto již nyní začínají myslet na ročník následující. Z rozhovorů při setkáních vyplynulo, že řada folkloristů by měla zájem nahlédnout na to, co dává kroji tvar a dělá ho tím co je, ale zároveň je, nebo by ve většině případů mělo zůstat, skryto pod jeho krásnou, barevnou svrchní „slupkou“. Nabízí se tedy zajímavé téma spodniček, košilek, oplečí, podvlíkaček… Ovšem nikoliv v „košilatém“ podání. Pokud vás toto téma zaujalo, máte k němu co říct, nebo máte na repertoáru program s podobným námětem, přihlaste se pořadatelům Slavnosti kroje. Jistě vás rádi ve Velké Bystřici přivítají. Další ročník připravují na 9. května 2010.

Foto: Pavel KolmanDiskuze ke článku


03. 06. 2009 (12:47) • Petr Nak:
Další fotky ze Slavnosti kroje najdete na adrese http://www.muvb.cz/Foto.php?ArticleID=890&Menu1ID=20&Menu2ID=123&Menu3ID=0

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS