FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Za Josefem Prudilem

Články

10/04/2008 • Za Josefem Prudilem
autor článku: Jiří Plocek


V noci na čtvrtek 3. dubna skonal náhle ve věku 63 let hudební redaktor Josef Prudil, člověk jenž byl nepřehlédnutelnou a hlavně nepřeslechnutelnou postavou folklorního vysílání Českého rozhlasu Brno. Jeho oborem nebyl však jen hudební folklor, ale i folk a příbuzné žánry, s nimiž koneckonců prožil několik let aktivního uměleckého života. Posluchači jej v posledních letech znali především z pravidelných pořadů Na moravskou notu. Podílel se však i na celé řadě dalších pořadů, například na humorném cyklu Rozhlasový klub mentální archeologie. Jeho celoživotní láskou byla malá divadla a písničkářský žánr. Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha bylo tématem, jež mu učarovalo a v druhé polovině devadesátých let mu věnoval unikátní, informacemi nabitý rozhlasový cyklus. Ten se snad dočká v dohledné době reprízy.

Josef Prudil nastoupil - lépe řečeno, dostal umístěnku - po absolutoriu Pedagogické fakulty Univerzity J. E. Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně jako učitel na severní Moravu. Brzy se však vrátil do Brna a pracoval v Domě dětí a mládeže v Lužánkách, poté jako sociální kurátor, aby nakonec jako konferenciér populární skupiny Poutníci odešel koncem 80. let do svobodného povolání. Příležitostně pracoval v 90. letech jako moderátor a dramaturg i pro Českou televizi (pořad o folkové hudbě Aport) a pro Český rozhlas Brno. V této instituci v roce 1995 zakotvil natrvalo. Rozhlas se mu stal v posledních letech života druhým domovem, řekl bych doslova šťastným přístavem, kde mohl uplatnit vše z toho, co měl rád a k čemu celý život směřoval.

Prudilovy přemýšlivé písničkové texty plují éterem už od 70. let, kdy spolupracoval s nadějnou pop-rockovou skupinou Junior, jejíž dráha skončila v Polsku autohavárií s tragickými následky - zemřel při ní hlavní protagonista skupiny Jiří Kameš. Josefa Prudila však Junior katapultoval na textařskou dráhu: otextoval mu první album. Pravděpodobně nejznámější jsou dodnes některé písně z doby spolupráce se skupinou Poutníci: z nich asi nevýraznější je Hotel Hillary, velmi autobiografický text věnovaný zemřelému kamarádovi. Pro Poutníky psával až do nedávné doby, některé jeho texty se ujaly i u jiných interpretů (např. Pavlína Jíšová). Systematická byla do poslední chvíle i spolupráce s cimbalistou Daliborem Štruncem a jeho Cimbal Classicem, přičemž právě v textech pro tuto kapelu se profilovalo Prudilovo celoživotní zaměření na vlídné pojímání světa, na hledání základních souřadnic lidskosti v každodenním životě: vcítění, tolerance a lásky.

S folklorem, který měl rád od mládí, se sblížil jako rozhlasový redaktor a navázal na dobrou tradici brněnského studia v komunikaci s regionálními interprety, v pořizování záznamů z přehlídek a význačných akcí. Osobně snad nejbližšími regiony co do písňového repertoáru mu byly Horňácko a Podluží, co do výjezdů se vracel nesmírně rád na Kyjovsko. A Kameňák Jury Petrů, kde se zrodil nejeden rozhlasový pořad, mu byl místem téměř mýtickým.

Josefa Prudila vnímali rozhlasoví posluchači, návštěvníci koncertů, čtenáři jeho časopiseckých příspěvků, rozhlasoví kolegové a přátelé jako člověka, jenž vyzařoval pohodu a rozvážnost. Věci, jež ho trápily, nosil v sobě a nepřenášel je na druhé, což byl možná i začátek jeho zprvu navenek nevýrazných zdravotních problémů, jež posléze vyústily v rychlý konec. Ale to už jsou věci mezi nebem a zemí.

Josef Prudil měl neobyčejný cit a pochopení pro lidský rozměr života a byl vždy dobrou duší společenství. V rozhlasu i mimo něj jej v této roli budeme postrádat.Diskuze ke článku


10. 04. 2009 (22:08) • Vladimí Brezinský: poďakovanie
Ďakujem za veľmi peknú spomienku na vzácneho človeka...Počúvali sme tiež jeho krásne relácie na pomedzí zo Slovenska,v Starej Turej.Spoznal som sa s ním v Kyjově na slávnostiach prostredníctvom Jaromíra Nečasa.Bol to skvelý človek,ktorého relácie nám zostanú v našom povedomí.
Pán Plocek,ďakujem Vám,že ste tohoto vzácneho človeka tak majstrovsky zvečnili.
S poďakovaním,Vladimír Brezinský zo Starej Turej.

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS