FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Bylo by škoda zapomenout

Články

04/02/2008 • Bylo by škoda zapomenout
autor článku: Jiří Jilík


Obálka knihy Bylo by škoda zapomenout (autor Moarch Miško Eveno)
„Krásný a malebný je podbuchlovský kraj, v němž leží můj rodný Zlechov. Z jedné strany lemovaný třemi chřibskými dominantami – Holým kopcem, Buchlovem a Barborkou – a z druhé strany vzdálenějšími konturami Bílých Karpat. Vždycky, když uvidím v dálce ty tři zmíněné dominanty, tak pookřeji a uvědomuji si své štěstí, že mohu říci – jsem doma!“ Těmito slovy se vyznává z lásky ke svému rodnému kraji Antonín Bartošík (1927), rodák ze Zlechova na Uherskohradišťsku, ve své knížce humoresek a vyprávěnek nazvané Bylo by škoda zapomenout. Knížku vydal Obecní úřad ve Zlechově u příležitosti 800. výročí první zprávy o obci. Ve třiadvaceti povídkách autor vzpomíná na kraj svého dětství a na typické figurky, sousedy, tetičky a strýce, kteří vstoupili do povědomí vesnice, neboť byli nositeli pábitelství, humoru či slováckého fištrónu. Pro čtenáře starší generace je knížka čtením, které vyvolá nostalgické vzpomínky a mnozí pamětníci si nad texty vybaví Ficína, Pepu Kořénka, boršického kostelníka Kostelejčka, tetku Hrabalku či řídícího Bilíka a mnohé další, protože to nejsou vymyšlené literární postavy, ale skuteční lidé – byť jména v některých případech jsou změněna - , jak si je autor pamatuje z vlastních prožitků. Čtenář, který dobu ani její tragikomické hrdiny nezažil, může v knížce objevit jiný půvab – nářečí. To, jímž se mluvilo v některých obcích Zámoraví, kam patří i Zlechov, a které oplývá četnými bohemismy, již zcela vymizelo a zachovat jeho podobu ve vtipných dialozích patří k přednostem této knížky.

Hrdinové Bartošíkových příběhů našli svého ilustrátora v Moarchu Evenovi, malíři z Bretaně, který se na počátku 90. let zatoulal na Slovácko a natrvalo se zde usadil. Jeho obrázky jsou vtipné a veselé a podtrhují optimistické vyznění příběhů.

Knížka obsahuje i archivní fotografie připomínající Zlechov a jeho obyvatele v oněch dávných časech, a také slovníček nářečních výrazů.

Začátkem července byla na Velehradě pouť. Byla jiná než ta, kterou v dobách svého dětství zažil autor knížky. Už tam nebylo slyšet vyvolávání zlechovského řezníka Řičice „Poutníci slyšejte, poďte na ty párky, šak vůňu cejtíte zdálky…“, ani Bzenčana Cibulku nad bečkou kvašáků „Kdo sa chce mět dobře, kúpí kvašák, tělo opře!“ Svět se změnil. Místo nich budou zněly Velehradem písničky Koncertu dobré vůle a stoly na recepci pro V.I.P. se prohýbaly pod množstvím jiných delikates než jsou párky a kvašáky. A proto je dobře, že díky Antonínu Bartošíkovi zůstane svědectví o lidech a o době, kdy se o dobré vůli nemuselo zpívat, protože jí lidé měli více v srdci než na jazyku.

Autor v závěrečné poznámce připomíná, že nejde o brilantní literární dílo, ale dokument o životě ve Zlechově. A tak je třeba také knížku vnímat. Každé svědectví, jehož poselstvím jsou pozitivní mezilidské vztahy, je dnes velice cenné. Až jednou naše potomky televize přesvědčí o tom, že zabíjení bližních je vlastně aktem individuální svobody, stane se i Bartošíkova knížka důkazem, že tomu tak vždy nebylo. Do té doby zůstane úsměvnou četbou pro chvíle pohody čtenářů nejen těch zlechovských.

Antonín Bartošík: Bylo by škoda zapomenout. Ilustrace Moarch M. Eveno. Vydalo nakladatelství Petra, Uherské Hradiště, 2007.Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS