FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Slovácko a kroje patří nerozlučně k sobě

Články

11/12/2007 • Slovácko a kroje patří nerozlučně k sobě
autor článku: Eva Veselá


Počátkem minulého roku zahájila v Blatničce (440 obyv., Jihomoravský kraj) činnost obecně prospěšná společnost Tradice Slovácka, která provozuje Školu lidové tvořivosti a řemesel. Věnuje se šití a údržbě krojů, v muzejní části prezentuje kroje Moravského Slovácka, připravuje výstavy, nabízí aktivity handicapovaným občanům, programy zaměřené na oblast prevence a bezpečnost dětí.

Místo slabikáře jehla a nit
Sídlem o.p.s. Tradice Slovácka se stala škola z roku 1906, která přestala sloužit svému účelu. Po sto letech našla budova zcela nové využití, ale za cenu celkové rekonstrukce ve výši 12 milionů. Z toho se podařilo v rámci SROP z evropských fondů získat 8 milionů a 4 miliony poskytl majitel objektu, tj. obec Blatnička. Úpravy probíhaly v r. 2005 a již v lednu 2006 zde zahájil provoz. Zajišťuje jej právě Tradice Slovácka, o.p.s., kterou založily obec Blatnička, město Uherský Ostroh (4,6 tis. obyv., Zlínský kraj) a o.s. Spinek Vnorovy, což je soubor lidových tanců a písní.Nitě, bavlnky, proutí i počítač
Tradice Slovácka se s úspěchem snaží získávat další peníze na projekty z evropských fondů – 939 tisíc na drobné investice přispěly k vytvoření potřebného lektorského zázemí, na pořádání kurzů a výstav obdržely 411 tisíc Kč. Žádost o finanční prostředky potřebné na další činnost, zatím do dubna 2008, mají již podanou. Společnost své aktivity směřuje nejen k osobám se zdravotním nebo sociálním handicapem, které mají přednost a také jsou cenově zvýhodněny, vítáni jsou i všichni další zájemci o motivační, prevenční a výukové programy. Jde např. o kurzy tradičních technik, ale i o výuku práce na počítačích atd. V oblibě jsou i četné výstavy zaměřené především na lidové tradice a mnohdy doprovázené ukázkami prací.

Kroje jsou chloubou Slovácka
„Podle předlohy dokážeme ušít kroje ze všech koutů naší republiky. Největší zájem projevují folklorní soubory, ale časté jsou objednávky i od našich krajanů v zahraničí. Někdy se jedná o celý kroj, jindy jen o určité části,“ vypráví ředitelka o.p.s. Jana Smutná a dodává: „provádíme také údržbu krojů, která je mnohdy velice časově náročná. Vždyť jen vrapené rukávy ženského kroje měří asi 3,5 m, skládaný fěrtoch – sukně až 5 m. Po vyprání a naškrobení se látka musí opět naskládat. Jsme schopni zajistit i kožené součásti kroje a v budoucnu si pro jejich výrobu chceme vychovat odborného pracovníka. Problémy a starosti nám ale dělá materiál, sháníme ho u nás i v zahraničí.“Středisko v Uherském Ostrohu
Spolu s projektem v Blatničce se podařilo získat podporu i pro obdobný program připravený v Uherském Ostrohu. Zdejší objekt v tzv. Přízámčí byl opraven a uveden do provozu v srpnu 2006. Středisko v Blatničce i jeho pobočka jsou vzájemně provázány, a protože uherskoostrožský areál je rozsáhlejší, najdeme tu i prodejnu dárkových předmětů. Kroje však mohou zájemci obdivovat pouze v expozici v Blatničce. Podrobnosti na www.tradiceslovacka.cz.


Článek převzat z časopisu Místní kultura č. 12/2007.
Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS