FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Do Hroznové Lhoty k betlému i za obrázky

Články

30/10/2007 • Do Hroznové Lhoty k betlému i za obrázky
autor článku: Jiří Jilík


Soubor dvanácti půvabných grafik Františka Pavlici vydal Klub kultury v Uherském Hradišti jako kalendář na rok 2008. Je na nich zachycen slovácký rok viděný očima umělce tvořícího v duchu tradic insitního umění a silně ovlivněného lidovou kulturou regionu. Kneždubské hody, Bartolomějský jarmark ve Veselí, Petrovská šlahačka, Strážnické vinobraní, Dušičky, Vynášení Moreny – to jsou názvy několika obrazů z celé kolekce.

František Pavlica (1971) z Hroznové Lhoty je původním povoláním výrobcem došků – mimochodem jediným v ČR – tradiční střešní krytiny, zhotovované pro skanzeny lidové architektury a památkové objekty. Prastará technologie spojená s pěstováním obilí s vysokým stéblem a ruční zpracování jsou samy o sobě kusem řemeslného kumštu. Se svou ženou Jitkou je František Pavlica pořadatelem „živého“ Betléma, který se koná v obci jednou za dva roky. Do průvodu, jež se i letos o prvním svátku vánočním (25.12.) vydá k „betlému“ u kostela, se sjíždějí krojovaní i z okolních obcí. Návštěvníci zde mohou pozorovat různé druhy zimních krojů, ale i představitele již mizejících řemesel.

A tak je letos možno návštěvu „živého“ betléma spojit s návštěvou místní galerie, kde František Pavlica vystavuje svoji tvorbu.Kalendář Rok na Slovácku doprovodil fejetonem Jiří Jilík:

Toulání slováckým rokem Františka Pavlici

Vzpomenete si na knížku nebo film Letopisy Narnie? Že ne?! Tak vám připomenu: Děti při hře na schovávanou objeví podivuhodnou skříň. Schovaly se do ní, a když se chtěly jako myšky přikrčit za šatstvem k zadní stěně, zjistily, že tam žádná zadní stěna není. Místo ní krajina, lesy, skály a pláně, táhnoucí se do nedohledna. Tou skříní se dalo vejít do jiného, pohádkového světa.

Myslel jsem, že taková skříň je jen jedna jediná v tom starém anglosaském sídle. Kdepak, mýlil jsem se. Nedávno jsem objevil ještě jednu, v Hroznové Lhotě, ve stavení s dvorem, až na konci vesnice, u Pavliců.

V komoře tam mají skříň. No dnešní skříni se moc nepodobá, spíše almaře, jakou měla ve své jizbě moje babička. Dveře té almary jsou jako zahrádka. Kvetou na nich tulipány, zvonky a mnoho jiných kvítečků, které ani nedovedu pojmenovat. A mezi nimi na zeleném stvolu sedí i dva ptáčci zpěváčci, s hrdélky nafouknutými a s načechraným barevným peřím.

Té almary jsem si všiml, když mě František provázel po domě a ukazoval obrazy, které maluje, když má čas a dobrou náladu. Když mě pak posadil ke kávě a omluvil se, že musí na chvíli odběhnout, osmělil jsem se a tu skříň otevřel. Visely v ní bílé haleny s darmovisem, fešácké lajble s vyšíváním, tmavomodré krátké marýnky i ovčí kožichy dlouhé až po kotníky. Nevím, co mě to napadlo, ale vzpomněl jsem si na děti z té knížky a zašátral jsem rukou za šatstvem.

Nic. Tma a prázdný prostor. Vstoupil jsem dovnitř a udělal pár kroků. Ostré sluneční světlo se mně zabodlo do očí, až to zabolelo. Pak se vše rozjasnilo a světlo přede mnou nabylo tvarů krajiny. Vykročil jsem k obzoru. Ach, to byla pěkně barevná krajina, jen ze samých usměvavých a zamilovaných barev.A tak jdu a před mýma očima se střídají jeden za druhým obrazy. Celý rok je tady přede mnou rozložen od obzoru k obzoru, a tak jdu chvíli jarem, chvíli létem, protáhnu se podzimem a pospíchám zpátky zimou. A potkávám lidi. Velké i malé, staré i mladé. Oblečení jsou jinak, než se chodí dnes – v kroji. Chlapi jsou v něm mužní, dívky spanilé, strýci důstojní a tetičky upovídané.

Za dědinou děvčátka vynášejí ze vsi Smrtku, aby ji hodila do potoka. Na břehu už čekají kluci, kdo dřív z vln vytáhne hořící vích. Sotva vejdu mezi chalupy, slyším z návsi povely „ráz-dva!“ a do toho muzika. Skoro jsem zapomněl, že je předvečer měsíce lásky, a to se přece v každé dědině staví máj. Bez jeřábu, jen tak rukama, pomocí vzpěr a podle pokynů mistra, který to podivuhodné inženýrství zdědil po tátovi a po dědovi, vztyčují muži štíhlý kmen. Musel jsem si s nimi vypít štamprlku borovičky a spěchám dál, na návrší s větrným mlýnem. Do dálky se odtamtud nese drásavým zvuk houslí a basy. „Pod šable, pod šable aj pod obušky, my všecko bereme aj staré hrušky...“. To Horňáci slaví fašank, vyzpěvují a poskakují v rytmu. Masopustní ruch ztiší až klinkání zvonu ve starodávné zvoničce, které sem přivedlo pár ženských s děckama. Modlí se k panence Marii, aby za ně u Pánbíčka orodovala. Až vyjde na kopec ke svatému Antonínku procesí, co se právě řadí dole v dědině, budou se modlit i svobodná děvčata. „Aj ty svatý Antonínku, daj ně muža v tú hodinku...“ vzpomenu si na písničku, kterou jsem slýchal, a na to, že tenhle svatý dozajista přičaruje dívce právě toho chlapce, kterého její srdce zvolilo. No, jen jestli nevysedává moc často ve vinném sklípku u vína. I mě pohostinně počastovali, ó to bylo víno, chutné a chladivé, ani se člověk nediví, že se některým mládencům do ženitby nechce, protože, „když sa šohaj ožení, nastane mu súžení, přestane mu do hospody chození.“ „Pomož Pánbůh“, zdravím o kus dál lidi u mlátičky, ale nezdržím je, však se musí úroda zpracovat, ať je sýpka plná. Co kdyby přišly horší časy?! Třeba vojna a s ní verbování mládenců do vojska a místo milování bojování „za císaře pána a jeho rodinu“. A co se urodilo navíc, prodají na jarmarku, třeba na veselském rynečku, kam se sjeli trhovci ze široka a daleka. Zpátky nějak ozimělo. Chlapi oblékli kožichy, ženské a děcka se zababúlaly do vlňáků, aby neprochladly, když jdou skoro ráno ještě za tmy na roráty anebo o Štědrém večeru na půlnoční. Bože, co je to za zahrádku, z níž jde večer tolik světla? Lidé tu zapálili svíčky a vzpomínají na ty, které měli rádi. Kolik lidí už tady leží, co jsem znal. Jestli i k mému, až jednou... - a zas tak dlouho to trvat nebude – přijde někdo aspoň malou svíčičku zapálit? ... Ale co, v duchu zaháním chmurné myšlenky. A přidávám do kroku. František už mě určitě hledá!Ta krajina se mi pořád vracela na mysl. „Kde jsem to byl, Františku? Byla mi tak povědomá...“
„Kde bys byl, doma, na Slovácku! V Hroznové Lhotě, v Kozojídkách, v Hrubé Vrbce, v Blatnici a ve Veselí, ve Strážnici, v Petrově...“
„Možná takové Slovácko kdysi bývalo, ale už není. Kde jsou ty časy...?!“

„Ale je takové, protože krása je v očích toho, kdo se dívá,“ řekl František a pohlédl se na mne svýma černýma usměvavýma očima. „Kdo má dobré srdce, tak ten kraj potká a nepotřebuje k tomu žádnou kouzelnou almaru. Jestli je někdo potvora, může hledat a hledět, jak chce dlouho, nic pěkného nenajde a neuvidí. Tak je to.“ A pak mě zavedl do sklepa, natáhli jsme z demižónu džbánek ryzlinku vlašského a připili jsme si na zdraví a na Slovácko, na kraj, který je a zůstává pěkným proto, že v něm ještě žijí lidé, co se umí na svět dívat srdcem. A ty jsi, Františku, – pomyslím si v duchu – jedním z nich.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS