FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | MFF v Plzni již po jedenácté

Články

04/07/2007 • MFF v Plzni již po jedenácté
autor článku: Marta Ulrychová


Tlukot srdce - tak zněl v českém překladu název indického folklorního souboru Spandan. Coby symbol odměřovaného času, v mnoha tempových a rytmických modifikacích ho mohli vnímat všichni, kdož se zúčastnili jako účinkující či diváci jedenáctého ročníku mezinárodního folklorní festivalu. Čtyři zahraniční a šestnáct domácích folklorních souborů se letos předvedlo v rámci mnoha různorodých pořadů, jež vytvořily náplň pěti festivalových dnů (13.-17.6.). I když se festival prostorově rozprostřel do mnoha míst (plzeňská ZOO, okolí kostelíka sv.Jiří, Vrčeň, Čižice), největší divácká pozornost se soustředila o víkendu na pódium U Branky, které - lemované městskou zelení - vytváří přirozený prostor i pro neformální komunikaci. Vrcholem festivalu je nedělní odpolední galaprogram, jenž se již podruhé uskutečnil v Domě kultury INWEST. Organizátora - soubor Jiskra, jakož všechny příznivce folkloru, letos navíc potěšila příjemná zpráva - plzeňský MFF byl přijat českou národní sekcí za přidruženého člena mezinárodní organizace C.I.O.F.F.

Ve stručné zprávě o letošním průběhu dejme přednost hostům nejvzdálenějším, a to již výše zmíněnému souboru, jehož domovem je město Ahmedabad, ležící v západní části Indie. Snad za nejzajímavější část jeho prezentace můžeme považovat mužský tanec na závěrečném galakoncertu. Z maloasijské Anatolie, konkrétně z města Ískenderum, dorazil Anatolian Folk Dance Group, jenž v Plzni poprvé předvedl ukázky z bohatého folkloru Turecka. Jednoznačným vrcholem všech pořadů byla všechna vystoupení bratislavského Gymniku (v sobotu večer mu byl věnován zvláštní pořad) a maďarského Borica Bálint Sándor ze Szegedu. Ač amatérské soubory (slovenský pracuje při Fakultě tělesné výchovy a sportu v Bratislavě, maďarský při univerzitě v Szegedu), výkony tanečníků obou těles se pohybují na vrcholné profesionální úrovni. Ze své bohaté škály slovenských regionů vybral Gymnik zcela odlišné oblasti - Kysuce, Šariš a Myjavu, zatímco maďarští hosté zamířili do Sedmihradska a okolí svého působiště. Svým temperamentním vystoupením (Maďaři především verbuňky, Slováci párovými tanci z myjavských kopanic) vygradovali závěr festivalu, který tak nemohl končit jinak než mohutnými ovacemi publika.


Příznivce Valašska rozhodně nezklamal Rusavjan, zejména svým závěrečným vystoupením, v němž mužská část uplatnila mnoho variant při interpretaci odzemku. Svižně a vtipně působilo vystoupení českých souborů - domácí Jiskry, Jiskry 58, pardubického Baldriánu, Lidové muziky ze Třemošné, rokycanské Rokytičky i dnes již legendárního Úsměvu z Horní Břízy. Roste počet dětských souborů, jimž tradičně patří nedělní dopoledne. Z plzeňských vystoupila Jiskřička, Plzeňáček, Malý Meteláček, z širšího Plzeňska Úslaváček (Starý Plzenec), Máječek (Nýřany), Lidová muzika z Chrástu, z Chodska přijel Mráček, s moravským folklorem ze severních Čech Jirkovák, zatímco Lukaváček  (Dolní Lukavice) se podobně jako Úsměv postaral o příjemnou atmosféru prvního festivalového dne v Čižicích, na niž o den později navazovalo již po několikrát opakované čtvrteční setkání „Pod vrčeňskou lipou“. Poctě vystoupit spolu s dospělými se na závěrečném gala dostalo domácí Jiskřičce a mrákovskému Mráčku. Troufnu si odhadnout, že věkový průměr účinkujících z dolního Chodska se pohyboval kolem pěti let. Za svůj elán a kurážnost si děti po právu vysloužily vřelé sympatie publika. Nebylo by však tance bez dobré muziky. Hráčský um a zajímavé nástrojové kombinace mohli diváci ocenit nejen při jednotlivých vystoupeních, ale především tam, kde se muziky v rámci plzeňského festivalu již tradičně setkávají - ve studiu Plzeňského rozhlasu.

Poctu nikoliv zanedbatelnou prokázal festivalu déšť, který se prosadil vždy v pravou chvíli, tedy v přestávkách mezi programovými bloky. Za více než deset let existence se festival zařadil do povědomí Plzeňanů a přijíždějících hostů jako kulturní akce, která je v krajském městě trvalou součástí jeho kulturního kalendářního roku.

FOTO
1. Jiskra, Plzeň
2. Spandan, Indie


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS