FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Úspěch kosce z horňáckého Suchova

Články

20/06/2007 • Úspěch kosce z horňáckého Suchova
autor článku: Antonín Vrba


U příležitosti Koseckých písní 2007, setkání mužských sborů (celkem 21 z Hodonínska, např. z Kyjova, Dambořic, Vracova, Ždánic, Bukovan, Dubňan, Svatobořic-Mistřína, Vacenovic), muzik a přátel folkloru, pořádali v neděli 27.května od časných ranních hodin (4.30 hod.) v parku na zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku i tradiční soutěž o nejlepšího sekáče Slovácka. Někteří z nich přijížděli za zpěvu koseckých písní na koňských povozech tak, jak tomu bylo v dřívějších dobách.

V prvních ročnících (letos to byl už dvanáctý v pořadí) se šlo hromadně na louku, nyní se prezentuje před prací každý sbor zpěvem na nádvoří. Určitou zajímavostí je, že na akci rok od roku narůstá krojovaná účast i jemnějšího pohlaví. Srdnatě muže povzbuzují, zpívají a hlavně občerstvují. Pár se jich dokonce odvážilo s typicky chlapským nářadím předvést svůj fortel.

Na vyměřené zámecké louce se hodnotila především kvalita pokosu, ale i styl kosce, rychlost, krojová ústroj. “Pro danou kvalitu se kosa nesmí zvedat. Musí ležet na zemi stejně i při zpátečním pohybu,“ radil nejstarší účastník klání, třiadevadesátiletý Oldřich Krejčí z Kyjova. Rodák ze Svatobořic však na rozkvetlou louku nepřišel ustrojen v pracovním kroji kyjovském, ale svatoborském. S kosou se začal tento čilý a energií nabitý stařík ohánět už v šestnácti letech a v Buchlovicích nevynechal ani jediný ročník.

Mezi téměř šedesátkou sekáčů se neztratil ani jediný zástupce z Horňácka Vlastimil Hlaváček ze Suchova, který se umístil v první pětici soutěžích. „Byla na toto období nezvykle teplá noc, foukal vítr a tím nebyla pro ideální podmínky k sečení tolik potřebná rosa. Zachránilo mě, že jsem měl dobře nakutou kosu, “ prohlásil rodák ze Znojma, v profesním zaměstnání traktorista v zemědělství. Kosení se věnuje prakticky od mala, plných jednačtyřicet let. „Tady to byla rovina a velmi vyrovnané finále. 16.června na Horňáckém kosení v Malé Vrbce to už bude úplně jiný terén, kopcovitý, a tam už budu jako doma,“ dodal těšící se na účast na úpatí Bílých Karpat. Tradiční ceny - demižónky buchlovického bílého vína a keramiku, si ze sluncem rozehřáté zámecké louky odvezli za nejlepší výkony v mužské soutěži Milan Zetěk ze Zádveřic a v ženách Eva Vojtíková ze Spytihněvi (odborná porota, mezi kterou byl i cimbalista Jura Petrů, měla velmi složité rozhodování, neboť ve finále se sešla pětice borců na stejně vysoké úrovni).


„Hlavním smyslem však není zvítězit, ale účastnit se. A jsme moc rádi, že zájem účastníků o zpívání, kosení i diváků na akci neuvadá,“ prohlásil s pozváním na příští rok jeden z hlavních pořadatelů Pavel Dvořan z Folklorního studia Buchlovice. Při slavnostním dekorování přišlo i na uvedení do života knižní novinky s názvem Kosou snadno a rychle autora Jaroslava Radvana. Dílko popisuje na základě hlubokých znalostí a pomocí přehledných ilustrací jasně a přesně způsoby nakládání s kosou, srpem i senem. Jednotlivé popisy jsou autorem vtipně glosovány, takže kniha není pouze suchou poučnou literaturou.

I když se poté zdálo, že buchlovické kosení tím finišuje do plného závěru, nebylo tomu úplně tak. Pod korunou jednoho ze starých platanů se stále ozývaly éterem řízné „pěsničky“, muzicírovala kapela složená z jedinců z různých koutů Slovácka… Kolovalo při tom z různých stran víno a už se blížila polední hodina... Nikomu z posledních vytrvalců svátku ranního rozbřesku však nevadilo, že nestihnou přijít včas k nedělnímu obědu. Vychutnávají něco úplně jiného…

„Je jenom velká škoda, že daný termín koliduje v posledních letech s nedalekú Jízdú králú ve Vlčnově. Obě strany by sa měly setkat u pohárku dobrého vína a domúvit sa. Ono je to potom pro diváka skutečně těžké, dyž má sedět na jednéj riti na dvoch skutečně výborných akcách“, vzkazoval organizátorům nejen za návštěvníky, ale i za folkloristy při odchodu k domovu známý muzikant Josef Varmuža (orel) ze Svatobořic-Mistřína.FOTO /autor/:

1. Kosit do Buchlovic přijel i nejvzdálenější účastník z Čech, loňský vítěz.
2. Děvčata z Bukovan připravily pro muže k nabrání sil při kosení originální občerstvovací stánek.
3. V ranním rozbřesku se nesly kosecké písně buchlovickým zámeckým parkem. Přičinil se o to i mužský sbor ze Svatobořic-Mistřína.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS