FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Rodinné zpívání a muzicírování

Články

11/06/2007 • Rodinné zpívání a muzicírování
autor článku: Vlastimil Ondra


Pořad 62. MFF Strážnice 2007, sobota 23. června, Strážnice skanzen 15:30-16:30 hodin, autoři Jiří Pavlica a Vlastimil Ondra

Rodiče vědí, nebo intuitivně tuší, že osobní kontakt s dítětem, čas strávený ve společné komunikaci, včetně estetické, má mimořádně kultivující efekt pro zdravou rodinnou atmosféru, pro mravní výchovu i věcné poznávání, pro fixaci kulturních potřeb i pro rozvoj mnohotvárné tvořivosti dětí, jejich fantazie a imaginace.

Záměr pořadu vychází z poznání, jak málo času v současné době tráví rodiče s dětmi, jak málo s nimi hovoří, tím méně s dětmi doma zpívají nebo muzicírují. Autoři si jsou vědomi, že denně si dnes na sebe najít čas a vzájemně si patřit stojí více a více námahy a je nutno překonat stále více a více i objektivních překážek. Podle ČSÚ se úroveň rozvodovosti v loňském roce vyšplhala až na 49 % manželství končících rozvodem... Změnou životního stylu, vlivem většího pracovního vytížení, jako i potřebou dojíždět za prací na stále větší vzdálenosti způsobuje, že mnoho rodičů, i kdyby sebevíc chtělo, nemá na své děti tolik času. Třeba je ani několik dní v týdnu nevidí. Na tyto jevy si pořad netroufá reagovat.

Ale jsou tu i subjektivní překážky. Totiž i rodiče, kteří si čas na hru s dětmi najdou, narazí na problémy. Vždyť aktivita dospělého závisí na jeho úrovni znalostí textů (říkadel, básniček, pohádek, písniček...), jejich pamětného zvládání, výběru, způsobu reprodukce, schopnosti vymýšlet si, ochotě hrát si a bavit se s vlastním dítětem. A právě zde vidíme nové, další pole působnosti dětských folklorních souborů v naší společnosti, která se ocitla v nových socio-ekonomických poměrech.


Je na čase, aby rodiče netvořili svým dětem v souborech jenom jakési hmotné, materální zázemí - udržovali kroje, balili svačiny na vystoupení a občas udělali dozor při zájezdu... Ale aby vedoucí těchto souborů byli nápomocni rodičům v poskytování našého "know how", stejně jako by rodičům měli být nápomocni i učitelé základních škol. Aby se totiž poklad naší ústní lidové slovesnosti dostával, dříve než na podia, zpět do rodin a byl využit pro ty nejintimnější chvilky, které spolu rodiče a děti mohou prožívat.

Ochota ke hře u dítěte je totiž přítomna stále, stejně jako touha mít rodiče na dosah, přání zažít či uslyšet něco nového, stejně jako chuť donekonečna opakovat prožité a slyšené, to, co mu přináší libost, od jednoduchého rytmizovaného říkadla až po pohádku: příznačné je lpění na přesném znění podávaného textu, opravování, doplňování, dotazování, samostatné reprodukování, vymýšlení a variování, pohybové kreace i vstupování do rolí. V tomto funkci rodiny nemůže zastoupit ani nejlepší vedoucí folklorního souboru ani nejlepší učitel základní školy.

Cílem pořadu je poukázat na tuto problematiku a snad jít příkladem. Pořad je směrován na diváckou skupinu tvořenou hlavně rodiči s dětmi. Počítá se zapojením přítomných rodinek, kterým se bude snažit předvést, jak je snadné a přitom nesmírně důležité něco takového doma denně realizovat.

Účinkují:
Malučká nivnička s rodiči, Nivnice
Malučké kuřátko s rodiči, Bánov
CM Hradišťan
Juraj Hamar


Diskuze ke článku


11. 06. 2007 (09:09) • Vlastík: Rodinné zpívání
Dostat zpívání a lidovou slovesnost do rodin nemůže dělat jen škola a soubory, k tomu je třeba vytvořit celkové "klima" ve společnosti. Je potřeba nabídnout tyto "produkty" v médiiích, aby měli rodiče i děti šanci se s touto krásou seznámit. Ti které to zaujme si pak cestičky najdou. Česká TV by měla dát šanci dětským souborům na obrazovce. Pak možná přibude i rodičů-zájemců o využití volného času svých dětí, a děti možná budou učit zpívat své rodiče.

11. 06. 2007 (13:31) • Vili: Ad) Rodinné zpívání
Vlastíku, máš i nemáš pravdu, pokud jde o média. Situace se od roku 1990 zlepšila a dnes je v rozhlase i televizi folkloru tak akorát (z hlediska cílové skupiny, která tyto pořady vyhledává a je ochotna či má čas je vůbec sledovat). Tady na Folklorwebu, ale i v časopise Folklor o tom už pár stránek popsáno bylo. Jiná věc je, jak se dramaturgicky folklor uchopuje. V celostátním vysílání je to pár specializovaných pořadů, které si ovšem „nefolklorista“ z 90 % projistotu nenaladí. Navíc „nefolkloristovi“ z Plzeňska asi vůbec nebude konvenovat pořad o Lašsku. Folklor se, hlavně v rádiu, často objevuje i v pořadech, které vůbec prvoplánově folklorní nejsou. To dobrá cesta je. Jediné, co se mi v dnešní době zdá, že televizi i rádiu chybí, zejména směrem k dětským posluchačům, jsou přímé přenosy nebo alespoň záznamy významných folklorních akcí (jen těch nejvýznamnějších). Východná mívala v bratislavském rozhlase pravidelně přímý přenos ze zahajovacího koncertu v kulturním domě a televizní přenos závěrečného gala koncertu z amfiteátru. To by si jistě zasloužila u nás Strážnice, Dětská Strážnice, dnes i Zpěváček ve Velkých Losinách. No a třeba takový dětsko-mládežnicky pořad, který ma hafo prostoru na Čro 2, jako je Domino, by taky mohl mít vedle Hitparády Domina (takových hitparád ale lze naladit na různých stanicích bezpočet) třeba jednou za 14 dní či měsíc Folklorní hitparádu dětských a mládežnických sólistů, muzik a souborů. Ale muselo by se na to opatrně – nepřefolklorovat sdělovací prostředky. Z folkloru se pak totiž stane jen prachobyčejná nivelizovaná masová kultura, mohlo by se stát to, co se stalo koncem padesátých let, kdy došlo ke kritické přesycenosti folklorem. Prostě dostat folklor do médií tak, aby mu to nedělalo medvědí službu, není zase až tak snadné. Snazší cesta je jistě přes osnovy mateřinek, hudební výchovy v základních školách a přes folklorní soubory, kterých je u nás chválabohu ještě stále dost. No a přes rodiny, protože věřím, že každý rodič rád svému malému děcku zazpívá, že si při tom na nějakou lidovou písničku vzpomene, v nejhorším si pořídí nějaký zpěvník.

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2017 by Folklorum || || RSS