FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Na Horňáckém plese

Články

21/03/2007 • Na Horňáckém plese
autor článku: Vlastimil Nárožný


Horňácký ples v Brně?! A ve Voroněži?! A za takové peníze?! Takové a podobné pochybnosti a odsudky se objevovaly před premiérou plesu. Taky jsem trochu váhal, ale přání vidět a slyšet tolik kapel, zpěváků, tanečníků pohromadě zvítězilo. Účast slibovaných protagonistů sice nebyla stoprocentní, ale i přesto bylo stále co poslouchat a na co hledět. Program uváděl Břetislav Rychlík. Jako čestného hosta představil pana Jaromíra Nečase. V narážce na nesmyslné oceňování kulturních počinů typu brněnský ohňostroj, jej vyzvedl jako pravého kandidáta na titul, který by ocenil jeho zásluhy o moravskou kulturu.

Ve velkém sále se střídaly kapely horňácké s „nehorňáckými” (nebo jak pravil Ondřej Havelka s přespolními) Melody Makers, skupinou bratrů Gondolánů, orchestrem Gustava Broma. Ti spolu s dechovou hudbou z Lipova hráli především k tanci, vystoupení horňáků s mužským sborem z Hrubé Vrbky, muzikou Martina Hrbáče s Lubošem Holým a Martinem Zálešákem byla spíš poslechovou záležitostí. Tanec sedláckých „holt” ještě nepatří do běžného repertoáru plesových tanečníků. Navíc ke slibované výuce sedláckých a verbuňku, pokud vím, nedošlo. Program plesu se totiž odehrával na dalších třech místech, takže nebylo lehké nepřijít o něco zajímavého.K tomu hodně dobrému určitě patřil program, který se odehrával v komornějším prostředí sálu Delta. Takový Luboš Holý s muzikou Martina Hrbáče si tu zazpíval věru s chutí; svými myjavskými strhnul přítomné příznivce a především příznivkyně, které jej propustily až po notném přídavku. Později se nástrojů zmocnili virtuózní bratři Gondolánové. Mezitím stačily zazpívat ženy z velického sboru krásnou písničku Šohajku, duša má. Více prostoru však neměly a v programu se s nimi jaksi nepočítalo, což bylo škoda. Určitě by se našly v jejich repertoáru písničky, hodící se pro tuto příležitost.

Pravým místem, kde se Horňáci představili po všech stránkách, se stalo takzvané Horňácké peklo. U hudebních nástrojů se střídali muzikanti z kapely Mičkovy, Palečkovy a Kubíkovy a taneční páry na malém prostoru pestře vířily. I když série sedláckých byly takřka nekonečné, tanečníci přicházeli o překot s dalšími a dalšími popěvky.Jen kousek vedle parketu nabízeli k ochutnání svoje speciality řezníci Žůrek, Kružica a Lajza. Znalcům neunikly ani trochu zastrčené stánky vinařů Botura ze Strážnice a Polehni z Blatničky. U posledního stolku měly své zastoupení všechny horňácké dědiny – probíhal tu košt sliovic. Nutno uznat, že v tomto oboru si lidová kultura udržuje vysokou úroveň.

Takže první horňácký ples byl myslím vydařenou akcí. Není totiž běžné, aby regionální soubory cestovaly častěji mimo svoji oblast, a každá možnost prezentace vzdálenějšímu publiku je určitě prospěšná. A že lidový projev má své potenciální obdivovatele, svědčí situace, kdy se poté, co jsem odložil kameru, ke mně přitočil mladý muž, který měl zájem o videozáznam z plesu. Byl to Polák žijící ve Francii.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS