FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Čím je pro mě lidová písnička

Články

14/02/2007 • Čím je pro mě lidová písnička
autor článku: Olga Kostelencová


Lidové písně mám velice ráda a pokud se ještě jejich krása podtrhne hudebním doprovodem, vykvetou dvojnásob. Mám-li být upřímná, hluboce mě oslovují především východoslovenské a moravské z repertoáru cimbálových muzik. Někdy si říkám, proč jsou ale tak málo slyšet v televizi či rádiu? Na jedné straně mladší generace k nim nebyla vychovávána. Přiznejme si, že lidová písnička byla v mysli lidí něco méněcennějšího. A tak radši snobsky obdivují Janáčka, byť mu třeba vůbec nerozumějí. Na druhé straně chybí odborné vyzdvižení tohoto žánru.

U nás doma se vždycky zpívalo. Šli jsme třeba na procházku a od rodičů jsme slyšeli Travička zelená, Modrají se pomněnečky, Hle, hle, kopřivinka a další. Potom přišlo období, kdy jsme se sestrou zpívaly dvojhlasně a později začaly veřejně vystupovat. Na jednom z těch vystoupení, myslím, že to bylo k MDŽ, vystoupila i Cimbálová muzika Dušana Kotlára. Nám známé lidové písničky jsme slyšely za doprovodu houslí, klarinetu, cimbálu a basy. Hráli Romové i Češi. Se zatajeným dechem jsme pozorovaly, jak tu muziku prožívají, líbily se nám vyšívané košile. Vepředu cikánský primáš. Jeho postoj, radostný výraz ve tváři a přesvědčivý pocit, že žádné z těch variací, při nichž smyčec přejížděl v rychlých sledech po strunách, nejsou náročné. Co variace, to jiná. Stále nové a nové myšlenky v mžiku přenesené do zvuku nástroje. Něco, co si jen málokdo uvědomuje. Primáš se lehce pootočil, podíval se na malého klučinu, který hrál na klarinet, a ten převzal vedení. Otec se z melodické houslové linky přeorientoval na kontru. Myslela jsem, že malý chlapec vyloudí základní melodii, ale kdepak. Primášování se zhostil výtečně. Stejně jako houslista, i on si ke každému tónu našel cestičku z několika dalších tónů. Málokdo je schopen vnímat, že kromě melodie si zakomponoval zároveň i harmonii, kterou samozřejmě dodržoval spolu s ostatními hráči, cimbalistou, kontrášem a basistou. Na nich byl zase jiný úkol. Držet tempo a rytmus.

Uběhl nějaký čas a naše cesty se setkaly. Coby zpěvačka a později cimbalistka jsem začala spolupracovat s touto cimbálovou muzikou. Vybírám si písničky a těším se, jak muzikanti jejich obsahu vytvoří živé kulisy. Řekne se obyčejná lidovka... Ale ona vznikala na základě skutečností, které někdo prožil. Nejde tedy jen bezmyšlenkovitě zpívat. Hlasu je potřeba propůjčit různou barvu, sílu, výraz a stejně tak i nástrojům. Ne každý to dokáže. V pravou chvíli ten pravý tón, ve své délce, síle, barvě. Někdy jich je celá řada, jindy se ostinátně opakuje tatáž figura. A já se musím smát, neboť skutečně „vidím“, jak v nástrojích běží příběh. Např. Išiel Macek do Malacek, slyším v nástrojích, jak se bije do hlavy, protože zapomenul cepy, jak se mu okolo smějí atd. Posláním cimbálových muzik je nejen hrát, plnit posluchačovo přání, ale především bavit. Dušan Kotlár je mužem na pravém místě. Ví, co se právě hodí zahrát, co chce posluchač slyšet. A tak prokládá lidové písně při vystoupeních kousky z jiných žánrů. Na vysoké úrovni prezentuje cimbálové muziky a po celý život je pozdvihuje na koncertní pódia. Jsem přesvědčená, že Dušan Kotlár je člověkem, který by si zasloužil větší prostor v médiích, neboť nejenže umí, ale má dar přirozeně bavit, uspokojit posluchače, vytvářet úsměv na jejich tvářích a získávat folkloru to pravé místo v žebříčku lidských hodnot.

V současné době chystáme koncertní vystoupení pro krajany v Německu a Polsku a připravujeme se na vystoupení v Itálii.

Mým přáním je, aby Dušan Kotlár získal místo hudebního redaktora, či se mohl více projevit v televizi, protože díky jeho zápalu pro tento žánr a schopnostem by velmi brzy společnost začala měnit názor na lidovou píseň, muziku a zpět by se vrátil kulturní článek, který byl neprávem posunut kamsi dozadu.


Vyznání zpěvačky a cimbalistky Cimbálové muziky Dušana Kotlára, od r. 2000 sólistky BROLN Jindřicha Hovorky, Olgy Kostelencové, převzato z časopisu Místní kultura 11/2006.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS