FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Cena města pro cimbalistku Růženu Děckou

Články

22/01/2007 • Cena města pro cimbalistku Růženu Děckou
autor článku: Vladan Jílek


V úterý 9. ledna 2007 proběhlo již počtvrté slavnostní předání „Ceny města Valašsského Meziříčí“, kterou uděluje Zastupitelstvo města Valašské Meziříčí jako morální ocenění autorům významných děl, objevů, vědeckých prací, osobám, které podaly mimořádný výkon, dosáhly významných úspěchů nebo vykonaly oceněníhodné skutky a ony samy, nebo předmět ocenění, mají vztah k městu Valašské Meziříčí. S potěšením jsme přijali zprávu, že poprvé od roku 2003 bude cena udělena za podíl na propagaci a uchování lidových tradic a za přínos pro zdejší kulturní život. Takto oceněnou osobou za rok 2006 byla paní profesorka Růžena Děcká z Valašského Meziříčí. Cenu převzala z rukou starosty města ve zcela zaplněném sále Žerotínského zámku a od té chvíle jí právem náleží titul „Nositel Ceny města Valašské Meziříčí“. Své hudební poděkování přinesli i žáci paní profesorky, kteří jí svůj dík vyjádřili malým koncertem.

Růžena Děcká (roz. Paseková) se narodila v Holešově v hudební rodině. Maminka byla nejmladší desáté dítě. Babička studovala zpěv ve Vídni, strýc Jan Schneeweis byl hudební skladatel, žák Josefa B. Foerstera. Zúčastňovala se domácích koncertů a k narozeninám dostávala skladby od svého strýce. Tety byly učitelky hudby a sestřenice Jana koncertní klavíristka. I starší bratr Vojtěch hrál na housle, klavír a klarinet. Od narození vyrůstala ve Valašském Meziříčí, kde také chodila do základní a hudební školy v oborech klavír a klarinet. V letech 1961-1967 studovala na Konzervatoři v Ostravě u profesorů Jiřiny Liebermanové a Zdeňka Horáka. Studia ukončila absolutoriem v oborech cimbál a klarinet sólovými a komorními skladbami moderních českých skladatelů a koncertem Jaromíra Dadáka s Ostravskou filharmonií.


Od roku 1965 do1974 učila na ZUŠ ve Frýdlantě nad Ostravicí a spolupracovala s pěveckým sborem Janáček a dechovým orchestrem Ostroj. V té době se jí narodily dvě děti Marie a Vojtěch, které jsou také hudebně nadané, ale realizují se v jiných oborech. Krátce učila na ZUŠ ve Vsetíně. Od roku 1975 působí na ZUŠ ve Valašském Meziříčí, kde učí individuální i kolektivní výuku. Korepetovala také v tanečním oboru. Často koncertuje sólově i v komorním duu, vystupuje při výstavách a slavnostních příležitostech. Nahrávala v rozhlase a televizi. Často vídáme paní profesorku v porotách soutěží a ve vedení vzdělávacích kurzů. Od roku 1990 vyučuje cimbál na Konzervatoři P.J. Vejvanovského v Kroměříži a od roku 2006 také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě.

Od začátku studií působila trvale ve folklorních souborech – v Orlové v souborou Doubravan, ve Frýdku-Místku v souboru Ostravice, v Českém Těšíně v souboru Slezan a v Karolince v Portáši. Od roku 1976 je cimbalistkou souboru písní a tanců Jasénka ze Vsetína. Je předsedkyní Občanského sdružení cimbalistů ČR, které pořádá od roku 1995 každé dva roky Mezinárodní festival cimbálu ve Valašském Meziříčí. Je členkou Světové asociace cimbálu se sídlem v Budapešti pořádajícím světové kongresy, kterých se pravidelně se svými studenty zúčastňuje (naposledy v Pekingu). Od roku 1995 je sbormistryní ženského pěveckeho sboru Hedvika. Krásný dárek dostala před dvěmi lety, kdy byla obdařena vnoučátky Madlenkou a Vojtíškem.Držitelé Ceny města Valašského Meziříčí:

Za rok 2003

Mgr. Jiří Demel - středoškolský učitel a vlastivědný pracovník. Ocenění získal za mimořádné zásluhy o kulturní život města, celoživotní úsilí o poznání jeho historie a za propagaci kulturních a sportovních tradic.

Roman Michalík - motokrosovvý jezdec, mistr světa v enduru z roku 1998 a úřadující vicemistr světa v kubatuře do 400 kubických centimetrů. Čestný titul mu byl udělen za dlouholeté vynikající sportovní výsledky a vzornou reprezentaci a propagaci města.

Za rok 2004

Ambrož Špetík – sochař. Cenu města získal za celoživotní přínos k rozvoji místního kulturního života, autor řady významných děl.

Tomáš Berdych – v daném roce na sebe upozornil vítězstvím nad světovou jedničkou Rogerem Federerem ze Švýcarska a následnou čtvrtfinálovou účastí na olympijském turnaji v Aténách. Na US Open postoupil mezi nejlepších šestnáct hráčů. V současnosti nejlepší český tenista.

Za rok 2005

Emilie Smrčková – dvacetinásobná pěstounka, předsedkyně občanského sdružení Pod křídly, které již vybudovalo několik tzv. Domů na půli cesty určených dětem odcházejícím po dosažení plnoletosti z dětských domovů a pěstounských rodin do samostatného života.

Jindřich Janoušek – vlastivědný pracovník, autor několika publikací o historii Valašského Meziříčí, neúnavný sběratel a vydavatel dodnes žádaných kalendářů s historickými pohlednicemi města.

Za rok 2006

Růžena Děcká - špičková cimbalistka, členka Světové asociace cimbálu a ředitelka mezinárodního festivalu tohoto nástroje, který se ve Valašském Meziříčí jako jediném místě ve střední Evropě koná od roku 1995 vždy ve dvouletých intervalech. Mimo to vystupuje s folklorním souborem Jasénka ze Vsetína, zasedá v soutěžních porotách, diriguje ženský pěvecký sbor Hedvika. Cenu města získala za podíl na propagaci a uchování lidových tradic a za přínos pro zdejší kulturní život.

Vlastimil Dobeš – za druhé světové války člen odbojové skupiny Lvice. Po jejím vyzrazení byl spolu s ostatními členy rodiny internován v koncentračním táboře. Cena města mu byla udělena za osobní statečnost a odvahu, jež prokázal v boji za národní osvobození a obnovu demokracie v naší zemi.

FOTO:
1. - 3. Růžena Děcká při přebírání ceny...
4. ...a jako divák na koncertě své žačky Gabriely Jílkové na Hukvaldech.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS