FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Hra na cimbál oceněna Zlatým oříškem

Články

01/01/2007 • Hra na cimbál oceněna Zlatým oříškem
autor článku: Vladan Jílek

Zlatý oříšek
V neděli 3.12.2006 proběhlo v brněnském studiu České televize již po osmé natáčení závěrečného finále soutěže Zlatý oříšek. Zlatý oříšek je soutěž každoročně oceňující nadané a úspěšné děti děti od 6 do 14-ti let, které v daném roce dosáhly zajímavých výsledků v některém (libovolném) oboru lidské činnosti. Tato soutěž nemá vzhledem k širokému spektru oborů žádné kategorie. Zlatý oříšek tak mohou děti obdržet za mimořádné výsledky například ve sportu, umění, biologii, historii, chovatelství atd.

Natáčení finále, kterého se zúčastnilo 30 vybraných dětí, předcházela práce 18-ti člené výběrové komise (odborníků z jednotlivých oblastí, zástupců médií, organizací a institucí spolupracujících na daném projektu). Z téměř 150 přihlášených dětí vybrala tato komise 30 finalistů, z nichž jedné třetině udělila cenu Zlatý oříšek 2006.

Je potěšitelné, že se do finále Zlatého oříšku nezřídka probojují i děti, jejichž zájmovou sférou je folklor. Mnozí si určitě pamatujeme udělení této prestižní ceny v roce 2003 zpěvačce Janě Otáhalové - vítězce celostátní soutěže zpěváků lidových písní "Zpěváčci", či primášce muzičky Notičky Barboře Kolářové v roce 2001.


Čerstvá držitelka Zlatého oříšku Gabriela Jílková
Ani v letošním roce tomu nebylo jinak. Do samotného finále vybrala výběrová komise tentokrát dva "naše" zástupce – cimbalistku Gabrielu Jílkovou z Hukvald a primáše Libora Macháčka z Želetic. Gabriela pak byla mezi šťastnou desítkou dětí, kterým byla cena Zlatého oříšku za letošní rok udělena. Pokud mne paměť neklame, je to poprvé, co v této soutěži byla oceněna právě hra na cimbál.

Záznam z finále Zlatého oříšku 2006 bude vysílán Českou televizí již tradičně 1.ledna ve 12.00 hodin (před projevem prezidenta republiky) a poté v 19.00 hodin na rozhlasové stanici Český rozhlas 2 – Praha.

Závěrem nechejme zaznít slova již nežijící autorky projektu paní Dagmar Kotmelové:

"S dětmi jsem pracovala celý život a to mě přivedlo k zamyšlení, že na rozdíl od dospělého světa se v tom dětském neudělují ceny a medaile, netřese se rukou, neposílají telegramy, přitom úsilí a práce jsou stejné, možná větší. Právě to mě inspirovalo k vytvoření projektu Zlatý oříšek, pro který našla pochopení a porozumění jak média, tak i instituce. Ráda bych tímto krokem přispěla k tomu, aby si veřejnost úspěšných dětí více všímala a také je náležitě odměnila."


Cimbalistka Gabriela Jílková Ve studiu ČT s Alešem Cibulkou

FOTO (autor článku):
1. Cena Zlatý oříšek 2006.
2. Čerstvá držitelka ceny Zlatý oříšek Gabriela Jílková.
3. Gabriela při natáčení s moderátorem soutěže Alešem Cibulkou.

Více o projektu na: http://www.zlaty-orisek.cz

Diskuze ke článku


02. 01. 2007 (15:04) • Karla Klečková: Blahopřání
Vážený pane Jílku,
s velkým zájmem jsme včera sledovali v televizi udělování ceny Zlatý oříšek. Drželi jsme palce Vaší Gabriele, z jejího ocenění jsme měli radost. Těšilo nás také, že reprezentovala naše Hukvaldy.
Dovolte, abychom z celého srdce poblahopřáli Gabince k jejímu úspěchu - ocenění Zlatým oříškem. Přejeme jí další úspěchy, a to nejen v hře na cibmál, ale také ve škole, a též mnoho zdraví.
Jaroslav a Karla Klečkovi

03. 01. 2007 (21:03) • Vlastimil Ondra: blahopřání z Nivnice
Pořad jsme s rodinou náhodně zachytili, i když jsme přes volné dny moc televizi nesledovali, a moc se nám líbil.
Pozorně ho sledovaly i mé dvě malé děti Vojta(7) a Bělinka(4). Se zatajeným dechem ony, ale i já se ženou, sledovaly, čemu všemu se děti u nás v současnosti věnují.
Pozdravujte dcerku, ale vím, že uznání patří hodně i rodičům, kteří svým dětem neváhají dát kus času a sebe. To je podle mě nejlepší investice do budoucnosti nejen vlastní rodiny, ale i lidstva! Opatrujte sa! Vlastimil

04. 02. 2007 (08:17) • Patricie 20: AHOJ
Ahoj. Máš e-mail? Nebo ICQ??? PÁPÁ

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 25/04/2013

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS