FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Cimbálové pramínky

Články

20/06/2006 • Cimbálové pramínky
autor článku: Vladan Jílek

Cimbalistka Gabriela Jílková a cimbalista Petr Gilar
Nestává se mi často, abych nemohl vymyslet název připravovaného koncertu tak, že /alespoň pro mne/ vystihuje jeho nejniternější smysl a podstatu. Tentokrát však tomu bylo úplně jinak. Celé týdny jsem chodil a přemýšlel- a nic. Uvnitř jsem přesně cítil co chci, ale slova jsem najít nemohl. Už jsem z toho začínal být nesvůj. Tak jsem si jednou posteskl před naší dcerkou, protagonistkou daného koncertu. Chvíli bylo ticho a pak Gabka říká: "Tati, a co kdyby jsi zkusil PRAMÍNKY?" A bylo vyděláno! Vždyť jednou přeci přijde ten čas, kdy vodní pramínky najdou v sobě tu sílu a vytrysknou na povrch, začnou se rozhlížet kolem sebe a vybírat si cestičky, kudy se dát po tom krásném širém světě. S každým novým deštíkem a přítokem sílí, rostou, až se z nich stanou prameny, potůčky, říčky... Ty slabší se vlejí do těch silnějších a dál s nimi putují, navzájem si pomáhají a posilují se, aby jednou, na konci své pouti, dopluly, jak zpívával pan Werich, k moři.

Stejným způsobem, jakým žijí vodní pramínky, žijí svůj život i muzikanti. Jednoho dne vykouknou na sluníčko, hledají si své životní cestičky, své muzikantské kamarády, navzájem si pomáhají, rostou a sílí s každým novým zážitkem, koncertem, úspěchem... a třeba i neúspěchem. Aby jednou, na konci své pouti, se alespoň na malou chviličku zastavili před branami nekonečného moře, toho moře, kam mohou vstoupit jen ti, kteří celý svůj život nezapomněli na to, že také jednou byli pramínky.

Cimbálová muzika
Koncert, o kterém jsem se v úvodu zmiňoval, tedy nakonec dostal název "Cimbálové pramínky". Posluchačům se v něm představí dvanáct muzikantských pramínků a jedna veliká muzikantská řeka. Prvním pramínkem je naše dcerka, dvanáctiletá cimbalistka Gabriela Jílková z Hukvald. Ta před půl rokem dostala nabídku od ředitelky Fondu Janáčkovy Hukvaldy, aby v rámci "Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy 2006" uspořádala svůj první samostatný koncert. A protože Gabča je pro každou srandu, nabídku přijala. A na pomoc si pozvala pramínky další - svého muzikantského kamaráda Petra Gilara z Valašského Meziříčí, který se nejdříve představí rovněž jako sólový cimbalista, poté spolu s Gabkou zahrají skladbičky na dva cimbály. Oba jsou žáky paní profesorky Růženy Děcké. Dalších deset pramínků přijede pomoci z Kopřivnice. Jsou to muzikanti z cimbálové muziky ze ZUŠ Zdeňka Buriana, s kterými Gabriela hraje již pět let. A tou řekou? Tou je brněnská cimbálová muzika Javory s Hankou a Petrem Ulrychovými.

Koncert proběhne ve středu 5.července 2006 na hradě Hukvaldy od 15.00 hodin, za nepříznivého počasí se vše přesune do koncertního sálu ZŠ Leoše Janáčka na Hukvaldech. Předpokládaná délka koncertu je 2,5 až 3 hodiny (samozřejmě s přestávkami...o))).

Budete-li mít cestu kolem, tak se u nás na Hukvaldech zastavte. Procházka prosluněnou oborou za zvuků tisíců nejrozmanitějších tónů vás určitě pohladí nejen po duši.

Externí odkaz:
Cimbalistka Gabriela Jílková - www.cimbalistka.cz

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS