FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

Články

07/05/2006 • Slovácké slavnosti vína a otevřených památek

zpestří řada novinek


autor Michal Dvouletý

Ještě lepší dramaturgické rozložení dílčích programových částí, a tedy i zaujetí ještě většího počtu návštěvníků Uherského Hradiště. Tak bychom mohli shrnout hlavní novinky letošního ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek, které bude hostit slovácká metropole ve dnech 9. a 10. září tohoto roku.

„Změny v programu jsou reakcí na připomínky obcí a mikroregionů, které na organizaci slavností spolupracují, a podle nás povedou k dalšímu zlepšení úrovně celých Slováckých slavností vína. Na druhou stranu bedlivě dbáme na to, aby se ze slavností nevytratilo to, co z nich dělá skutečně jedinečnou akci,“ uvedl na čtvrtečním zasedání přípravného výboru slavností jeho předseda a místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský.


A o jaké změny vlastně jde? Jak prozradil manažer projektu Slováckých slavností vína a otevřených památek Jaroslav Zapletal, nejviditelnější novinkou bude to, že i v neděli 10. září bude pro návštěvníky Uherského Hradiště připraven daleko pestřejší program. „Tradiční výstavu vín, kterou letos zpestří odborné posuzování dodaných vzorků vína a vyhlašování Šampióna Slovácka, doplní také přehlídka dětského folkloru a jarmark na Masarykově náměstí. Celý den bychom pak chtěli více věnovat otevřeným památkám, a proto ve vybraných hradišťských, ale i mimohradišťských historických objektech připravíme kulturní nebo jiný umělecký program. Jde o zásadní inovaci, jejímž cílem je, abychom nabídli větší vyžití pro ty návštěvníky slavností, kteří zde zůstávají na celý víkend,“ vysvětlil Zapletal.

Podle jeho slov více prostoru dostane také samotný sobotní program slavností. „V zahradním areálu restaurace Koruny bude připravena přehlídka dechových hudeb, které se zhostí týdeník DOBRÝ DEN S KURÝREM. Samotné přehlídce pak bude předcházet představování a hlasování pro jednotlivé slovácké dechové kapely,“ poodkryl pokličku nad další novinkou Zapletal. Od nově budovaného hradišťského přístaviště nedaleko moravního mostu by pak v průběhu celého sobotního dne měla odplouvat speciální „vinařská“ loď, která bude za vyhrávání muzik a degustace vín převážet lidi na trase Hradiště - Jarošov.


Hlavním mecenášem i letošního ročníku Slováckých slavností vína a otevřených památek je opět Nadace Děti - kultura - sport, jejímž zřizovatelem je Ivo Valenta. Stejně jako minulý rok uvolnila na pokrytí nákladů spojených s organizací akce částku jeden milion korun. Svým dílem do rozpočtu přispěje také město Uherské Hradiště (asi 280 tisíc korun) a Zlínský kraj (asi 50 tisíc korun). Jak připomněl Jaroslav Zapletal, pořadatelé vyvíjí také intenzivní úsilí, aby v rámci přeshraniční spolupráce se slovenskými partnerskými městy uspěli také s projektem u fondů Evropské unie.


Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 27/04/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS