FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Mladému Horňácku ubývají děti

Články

08/04/2006 • Mladému Horňácku ubývají děti
autorka Dana Vrbová

Velká nad Veličkou - Do čtyřiatřicátého dějství vstoupil týden před velikonočními svátky regionální folklorní svátek v podobě dětského festivalu „Mladé Horňácko“. Představilo se v něm na 223 dětí ze základních škol Lipova, Louky, Kuželova, Velké nad Veličkou, Javorníka, Nové Lhoty a z velické základní umělecké školy. Poprvé zde chyběly děti ze Suchova. Oproti ročníkům, kdy vystupovalo až 350 účinkujících, se organizátoři nyní potýkali s nedostatkem hlavně starších dětí. I když zde byla zaznamenána nejslabší účast v dosavadní historii, obávat se o osud zdejších tradic do budoucna určitě nemusí.


„Snižováním populace ubývá dětí ve školách a to se z části podepisuje i na celkové účasti festivalu. Navíc dnešní děti už nežijí s takovým zapálením pro folklor jako tomu bývalo v dřívější době. Dávají možnost ve volném čase jiným zálibám, kterých je široké spektrum,“ tvrdí ředitel školy a umělecký vedoucí souboru Lúčánek v Louce Antonín Mička. V hudební výchově nezapomíná učit děti horňácké písničky, doprovází je na housle, zpívá s nimi. „Když je potom oslovím, zda půjdou v krojích vystupovat na Mladé Horňácko, tak skoro všichni souhlasí. Těší mě, že moji snahu žáci nezklamou. Dneska jsem jich tady měl pětadvacet. To je každoroční účastnický standart Lúčánku,“ poznamenává spokojeně Mička, který má folklorní kořeny zapuštěny ve Velké nad Veličkou. Nyní bydlí v Kozojídkách na Veselsku a zpívá v mužském sboru Malina.


„Mám radost, že určitý zápal dětí na MH stále zůstává. Moc tomu také napomáhají učitelé, vedoucí souborů, rodiče. Také je potěšitelné, že každá škola má svůj hudební doprovod a to tady ještě nebylo. Muzika totiž hodně pomáhá dětem po té pěvecké a taneční stránce. Ukázala se zde velká skupina drobotiny předškolních dětí, kterou taky nepamatujeme,“ doplňuje Anna Lerchová, jedna z trojice autorů letošního scénáře MH, učitelka na Nové Lhotě a současně vedoucí souboru Hlotáček. „A co je taky velmi důležité všichni se zde snažíme držet autentický folklor. Krédo, jenž nám vštěpovala už od samého zrodu festivalu osobnost Zdeňky Jelínkové,“ konstatuje Anna Lerchová.


Mezi bavícími dětmi na pódiu z přípravky Veličánku byl i šestiletý Matěj Prachař, syn výborného zpěváka, muzikanta, konferenciéra Martina Prachaře, který nám řekl, že ještě ani neví co slovo folklor znamená. Taky překvapivě odpověděl, že rodiče ho chodit do souboru nenutí, tak jak je to tady ve většině folklorních rodin zaužívané. „Mám tam kamarády, vždycky se moc těším na zkoušky, vystoupení. Zpívám rád a už umím víc jak deset „pěsniček,“ pochválil se bez ostychu malý Matýsek, který jako ostatní účinkující absolvoval v kroji hned tři vystoupení během tří dnů. V pátek v programu pro školy, v sobotu v předpremiéře v lipovské sokolovně a v neděli v kulturním domě ve Velké nad Veličkou. Část Mladého Horňácka, konkrétně pořad o dožínkové veselici, uvidí i návštěvníci červencových Horňáckých slavností v přírodním areálu na Strážné húrce.FOTO:

1. Na Horňácku se nejvíce nácviku verbuňku věnují v Lipově, v souboru Lipovjánek a taky to bylo „cítit“ z vystoupení šohajů.

2. Děti ze souboru Lúčánek z Louky si na pravé dožínkové náladě daly opravdu záležet.

3. Ti nejmenší, ještě předškolní děti z Veličánku, pozorně sledovaly na pódiu vystoupení odrostlejších „souboráků“ a někteří z nich se ani nemohly dočkat, až ukáží co umí.

4. Zpívají děvčata ze souboru Krahulíček z Kuželova.

Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 27/04/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS