FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | František Okénka dal filmařům zabrat

Články

13/02/2006 • František Okénka dal filmařům zabrat
autor Antonín Vrba

Hrubá Vrbka- Osobnost horňáckého folkloristy Františka Okénky, kterému nikdo neřekne v regionu jak „pan rídící,“ netřeba milovníkům slovácké lidové kultury nijak zvláště představovat. S blížícím se jarem se blíží i jeho životní jubileum. To byl také důvod, proč se brněnští filmaři v pátek 10.února na několik hodin objevili na Horňácku. Točilo se zde další pokračování oblíbeného pořadu České televize-Folkloriky.


„Františku Okénkovi bude v květnu pětaosmdesát a připravujeme jeho medailónek. Zavítali jsme spolu na historický kuželovský větrný mlýn, jehož dlouholetým správcem a průvodcem „pan rídící“ je. Vyprávěl nám o jeho „mlynárském“ angažování a také hodně vzpomínal, jaké byly jeho učitelské anabáze před válkou, během války a po válce. Dá se říct, že mluvil i ovšem možném, neboť František Okénka je nejen výborným zpěvákem, ale rovněž znalým pamětníkem,“ řekla dramaturgyně Folkloristiky Zlatka Potyková.


Právě Okénkovo neúnavné a zajímavé vyprávění ve vytopené „mlynárské místnosti“ zaujalo filmařský štáb natolik, že zapříčinilo mírné zpoždění, dle původní domluvy, při dotáčení v domě Františka Okénky, kde na něho čekala muzika Martina Hrbáče v hudeckém složení za výtečného slivovicového a vdolečkového obsluhování Františkem Okénkou, juniorem-cimbalistou a zpěvákem mužského sboru v Hrubé Vrbce.


„Co to je čekat dvě hodiny na takovou osobnost. V mém životě znamenal a stále ještě znamená hodně. Když jsem začínal s muzikou, tak jsem se dostal právě díky Františkovi do kapely Jožky Kubíka. To jsem chodil do osmé třídy. Později když jsem měl svoji muziku, tak „pan rídící“ u mne hrával, zpíval a konferoval programy, co jsme dělávali společně se souborem Velička. Byl a je perfektním vypravěčem,“ řekl neméně proslavený primáš Martin Hrbáč.


V útulném domečku horňácké folklorní legendy na rozhraní Hrubé Vrbky a Malé Vrbky se už vše točilo kolem pěsničky. Vzpomínalo na nejslavnější doby Františka Okénky, do objektivu kamery se ukazovaly nejrůznější ocenění. „Pan rídící“ i po několika hodinách natáčení stále vyzařoval neúnavnou energií, zpíval hrubovrbecké táhlé a sedlácké, a to ve výškách, jak za mlada. Nad obrazem, kde byl v mládí zvěčněn při tanci s již nežijící milovanou ženou Boženkou, pěl společně s Martinem Hrbáčem. Nakonec přišlo „s pěsničkú“ i na jeho dceru Aničku, žijíci ve Srážnici.

Už jsem si myslel, že budou mít filmaři dostatek materiálu a že bude konec. Ale František Okénka ještě s filmaři nekončil. Při servírování kávy k osvěžení jim, řekl: „Ešče vám mosím něco ukázat. To nesmíme opomenút!“


Když jsem se chystal po strávených neopakovatelných čtyřech hodinách od Okénků k domovu - do Velkéj, neúnavný „pan rídící“ dozpívával poslední písničku Švarný šohajíček, šlapávau chodníček…. Hodně říkající text, který nezaznamenali sběratelé lidových písní Bartoš ani Poláček, ale složil ji osobně sám František Okénka. V duchu si při tom říkám, že švarný šohajíček vyrostl v moudrého a vznešeného kmeta, který výrazně za svůj život prošlapal slávu celého horňáckého folkloru. „V šestnácti filmech jsem byl za život zvěčněn s folklorem a mám radost, že má někdo o mne stále zájem. Starého člověka tom moc potěší a dodává další sílu do života,“ svěřil se mi při loučení usmívající „pan rídící“. Svůj současný zdravotní stav si pochvaluje, ale má pomoc. „Ke správnému chodu srdíčka mi pomáhá stimulátor, ale i mladí lidé, kteří projevují zájem o lidové tradice,“ dodala věhlasná současná legenda.


Diváci České televize se mají na obrazovkách počátkem března při sledování Folkloriky z Horňácka (pravděpodobně v neděli 5.března) na co těšit.


Diskuze ke článku


14. 02. 2006 (13:51) • Vítězslav Juras: Můj pan rídící...
Jedna z mých krásných vzpomínek na ranné dětství, prožité v "Mauej" Vrbce, patří právě panu Okénkovi: Jako dnes si vpomínám, jak začínal náš školní den: došel do první hodiny, položil futrál s huslama na lavicu, preladil husle, zazpívali sme "Od Prešpurka kraj Dunaja..." a teprve pak jsme se šli učit.. Dodnes jsou horňácké písničky mému srdci blízké, stejně jako pan rídící Okénka a celé Horňácko.

05. 05. 2009 (22:12) • : Proč lžeš?
Proč lžeš? To chceš být zajímavý?

01. 03. 2006 (13:53) • Jura: Je třeba poděkovat
Je třeba poděkovat Zlatce Potykové, případně i dalším, kteří přišli s nápadem udělat televizní medailonek panu rídícímu Okénkovi. Jistě si to právem zaslouží. Není ani třeba vypisovat jeho zásluhy - my co ho známe - víme. Možná už ale málo lidí ví, že pan rídící taky skládá písně. Já vím jenom o jedné, ale stojí za povšimnutí. Natočila ji Cimbálová muzika Martina Hrbáče asi před pěti lety a pan rídící si ji sám taky na cédéčku zazpíval. Dovolím si napsat text této písně:

1.Švarný šohajíček šlapával chodníček,
pres hory, dolinu, za švarnú děvčinú.

2.Iďa pod okénko, zaťukal lehúnko,
spíš lebo nečuješ, či ňa nemiluješ?

3.Okno otevrela, žalostno plakala
můj milý Janíčku, nešlap k nám cestečku.

4.Bráňá mně tatíčkek, bráňá mně tatíček,
že ty si luterán a já katolíčka.

Má-li píseň někoho oslovit, jistě nepotřebuje nějaké komentáře. Jen za sebe - spatřuji v této poselství pro všechny, kteří se navzájem polarizují. Lidé by měli mít stále na mysli, že láska je víc jak jakékoliv předsudky. Přeji panu rídícímu, ať je tu s námi co nejdéle - má nám stále co říct.
J. Petrů

P.S. Omlouvám se za tu druhou sloku - špatným naučením jsem si vytvořil už textový variant, ale význam je zachován.

03. 03. 2006 (08:18) • Aleš: malá korekce:-)
....tož tak bych to viděl já:-)))))

4.Bráňá mně tatíčkek, bráňá mně mamička,
že ty si luterán a já katolíčka.

03. 03. 2006 (10:03) • Jura: Vidíš to zcela správně
Jen co jsem to odeslal, hned jsem na to přišel taky. Bohužel to nešlo už předělat. Možná taky další impuls správci webu - možnost korigovat již napsané jako je to možné třeba v kalendáři akcí - tam to jde. Nicméně - příště si dám větší pozor co píšu. Jura

03. 03. 2006 (11:58) • Zbyněk: Žádné opravy!
A nechtěl bys, Juro, toho trochu moc? Vzít zpět to, co už jsi jednou řekl, nebo napsal? Nebo to po čase změnit?
Né,né. My jsme to tak udělali schválně. Aby se na našich stránkách nemohly profilovat žádné vládní strany!
A tak to taky zůstane.

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 27/04/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS