FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Lidový kroj Malé Hané (9.)

Články

04/10/2005 • Lidový kroj Malé Hané (9.)
zaslala Pavla Vacová

Fěrtochy, zástěry

Ke kanafaskám se nosily v letech čtyřicátých zástěry z tenkého domácího plátna. Uchovaly se v paměti starých lidí, v originále však jediná, uložená v muzeu v Jevíčku, která souhlasí s tím, co pamětníci a kronikáři sdělili. Je to zástěra "blanketová škrobová". Tyto fěrtochy z jemného domácího plátna byly barveny, škrobeny a leštěny u barvířů. Svítivost této tkaniny byla asi příčinou jejich velké obliby. Bylo to "hedvábí", které bylo možno - až na to škrobení, barvení a leštění - vyrobit doma. Dolní okraj býval zdoben domácky vyrobenou krepinou. Úzký proužek, vlastně uzounká rulička plátna se skládala v drobné trojúhelníčky, spojila se po délce rovným proužkem, ke kterému se zase přichycovaly další trojúhelníčky. Tato pracně vybarvená, a přece tak skromná ozdoba byla také jedinou ozdobou fěrtochu. Lesklá zástěra byla velmi široká, kryla sukni až přes boky, kde byla hustě nabíraná do úzkého pruhu stejné látky. Vpředu bylo nabírání méně nebo vůbec žádné. Zavazovala se na tkanice, které se pečlivě zastrčily za pas. Honosných stuh u našeho kroje nebylo.

Mnozí pamětníci mluví ještě o bílých zástěrách (Vlastivěda Blanska, Ant. Dürr, Velké Opatovice; Františka Stropková, Kladky; Mira Zlatúš) bíle vyšívaných, ale "bez krajek" (A. Dürr). Dovídáme se také, že "v bílym vešivání bele take modry a červeny dučke", což "vepadalo fajnově, protože tech červenéch belo málinko v tom bilym". U Zlatúše str. 107 čteme: "S krajkami modrými a červenými". Nezachovala se však ani jediná. Jen z vypravování víme, že byly vyšívány podobně jako půlky a kolárky. Kolem okraje byla vedena "metla" nebo také "cesta". Je motiv jemné vlnovky s útlými, hustými lístečky a řadami hrášků. Ženy však, které je nosívaly, buď je rozstříhaly na záclonky a dětské šatečky nebo prádélko, anebo je později obarvily na černo. Takové černě obarvená zástěra s pruhem vyšívání u dolního okraje je zachována v soukromém majetku ve Vanovicích. I když bílá zástěra patřila ke svatebnímu šatu, přece byla rozstříhána s lehčí myslí než půlka, která měla svůj obřadní význam, pro nějž byla dále šetřena. byla žádána od stařenek i jako oblečení do hrobu, kdežto zástěra této funkce neměla.

V letech sedmdesátých byly ke kašmírovým sukním v oblibě zástěry z měňavého hedvábí, a to v těchto odstínech" zelenomodré, fialovězelené, hnědomodré, olivovězelené s hnědou, všechny v poměrně tmavých odstínech. Ojediněle měli na horách v podobných odstínech i zástěry brokátové (mlýn v Lipové). Mimo tyto honosné zástěry se na horách nosily i zástěry vlněné, ostře zelené nebo ostře růžové až nafialovělé látky bez vzorů. Dolní okraj pak zdobila varhánkovitě poskládaná harasová stužka v doplňkové barvě: na růžové zástěře zelená, na zelené růžová. Všechny zástěry, i ty sváteční hedvábné, se zavazovaly tkanicemi, pečlivě zasunutými za pas, nikoli volně spadající pentlí. Jen u bílých je výjimka.

A. Dürr z Opatovic vyprávěl: "Ty zástěry měly bíle vyšívané mašle. " Zlatúš zaznamenává na Letovicku, že od zástěr visely vzadu "cépe" - vyšívané mašle: "Vlastimil Širůček z Trávníku má původní "cépe k fěrtocho". Vyzískal je po značných obtížích od staré "tetičke Vyšinkové" v Míchově ještě před její smrtí. Chtěla si je vzít do "hrobo", ale že byla s rodinou Širůčkovou velmi zadobře, přec mu je darovala. "Cépe" jsem viděl. "

Letovicko je blízko Poličska a Litomyšlska, jejichž bílé zástěry se zachovaly. A mají též vyšívané cípy - pruh látky asi 4 až 5 cm široký a dole rozšířený v obdélníček šíře asi 8 až 10 cm a asi 20 cm dlouhý. Je obšit zoubky, kroužkováním, rozšířené konce má vyplněny rostlinnými motivy bílého vyšívání. Tam, kde nebylo této ozdoby, nahrazovaly ji asi vlající cípy vyšívané půlky, která byla zkřížena na prsou a konce zasunuty na bocích za zástěrou tak, aby cípy co nejvíce uplatnily své vyšívání.Diskuze ke článku


Článek zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

Číst vše Přidat názor


poslední aktualizace: 13/04/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS