FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Hanácká svajba na Lidovém roku

Články

31/08/2005 • Hanácká svajba na Lidovém roku
zaslal Honza Žůrek

Milovníkům folkloru se nabízí tento víkend možnost shlédnout řadu vystoupení dětských i dospělých souborů v rámci folklorního festivalu Lidový rok, který se letos již po šestnácté koná ve Velké Bystřici (Bližší informace najdete v rubrice Kalendář).

Od počátku bylo smyslem tohoto festivalu ukázat především dochované obřady a zvyky v podání vesnických souborů. To se do jisté míry podařilo zachovat dodnes a tak návštěvníci tohoto festivalu mohou v první části sobotního odpoledne, které je věnováno dětem, shlédnout vystoupení, která již svým názvem mnohé napovídají: Ostatky, Vynášení Mařeny, Svatý Jiří, Jízda králů nebo Tanec o vrkoč. Stejně je koncipovaný i nedělní dopolední program festivalu, který zahájí v 10 hodin zvykoslovná vystoupení dospělých souborů - Já jsem tkadlec od Kyšperka, Na švjutego Jana, Hrdá je družina (jízda králů), Hody z Lutotiny a Hanácká svajba - odprošování.

Posledně jmenované vystoupení - „Hanácká svajba“ - ze kterého mohou návštěvníci festivalu Lidový rok shlédnout obřad „odprošování“, mělo svoji premiéru na letošních Strážnických slavnostech a získalo ocenění Laureát MFF Strážnice 2005. Ze všech článků, které reagovaly na toto velkolepé vystoupení, kterým se Hanáci jistě zapsali do dějin Strážnických slavností, uveřejňujeme jeden, který je osobní výpovědí autora celého pořadu.

Za „Hanáckou svajbu“ si ze Strážnice přivezli ocenění

Stovka Hanáků ve slavnostních krojích se minulou sobotu představila v programu nazvaném „Hanácká svajba“ na jubilejním šedesátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Za tento jedinečný počin, který dosud neměl v historii festivalu obdoby, byli poctěni mimořádným oceněním. Zbyňka Žůrka, který s myšlenkou realizace rozsáhlého projektu přišel, jsme se zeptali, čím strážnické publikum a odborníky překvapili a co pro něj ocenění znamená.

Můžete nejdříve popsat za co jste byli oceněni a s čím jste vlastně do Strážnice jeli?
Cena byla udělena celému sdružení Rovina za pečlivou přípravu a příkladnou prezentaci hanácké svatby. Byl to jeden z pěti oceněných mimořádných počinů. Ve strážnickém skanzenu jsme nevystupovali na podiu. Předvedli jsme autentickou svatbu se vším všudy. Nebyli tam diváci a účinkující. Všichni byli svatebčany, všichni dostali rozmarýn, jedli, pili, tancovali. To byla jedna z hlavních myšlenek. Vtáhnout diváky do děje.

Jaké byly další pilíře vystoupení?
Chtěli jsme ukázat průběh svatby, tak jak asi probíhal přibližně před sto padesáti lety. Základem byl především kroj, hanácké nářečí a písně. Kroje i nářečí se nám dochovaly, písně jsme ale museli hledat ve starých sbírkách a oprašovat je. Ukázali jsme Hanou tak jak ji zná málokdo.

Co pro vás ocenění znamená?
Že ta práce nebyla marná. To co jsme předvedli má určitou váhu, kterou oceňují i odborníci z oboru národopisu. Cena se ale netýká pouze mojí osoby. Celá svatba byla výsledkem práce kolektivu lidí, kteří se folklorem zabývají a měli chuť a elán ve Strážnici vystupovat. Pochybuji, že se to ještě někdy bude opakovat v takovémto rozsahu a míře. Příprava nám zabrala přibližně půl roku práce.

Byli jste oceněni za jedinečný počin. V čem spočívá ta jedinečnost pro vás? Byla pro vás „Hanácká svajba“ ve Strážnici nějak podnětná?
Po osmi letech práce jsem došel k určité metě. Svatba stojí na začátku další práce na Hané a je o vzájemné spolupráci jednotlivých hanáckých folklorních souborů, které dosud pracovaly víceméně izolovaně. Chtěl bych oživit zapomenuté hanácké zvyky a písně a více zviditelnit Hanou mezi ostatními regiony.

Alžběta Melkusová, Olomoucký Den (2. července 2005)
poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS