FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Ozvěny Horňácka zanesly vzpomínku i na legendárního muzikanta Hradišťanu Luboše Svatoše

Články

30/08/2005 • Ozvěny Horňácka zanesly vzpomínku
i na legendárního muzikanta Hradišťanu Luboše Svatoše
zaslal Antonín Vrba

Velká nad Veličkou - Pořádné organizační starosti prožívají během léta v srdci horňáckého regionu. Během jednoho měsíce zde pořádají dva folklorní festivaly, což je pro hlavního pořadatele Obec podle starosty Jiřího Pšurného velmi velká zátěž. I přes toto vytížení se zatím daří organizátorům přilákat na akce desítky stovek návštěvníků, kteří o jejich starostech nemají ani potuchy a z Horňácka odjíždějí k domovům převážně spokojeni. „Tento svérázný folklorní region vonící jedinečnou autentičností doslova miluji. Už před pětatřiceti lety jsme ve Vonici zařazovaly do svého repertoáru tance a písně z Horňácka. Každoročně zde potkávám hodně známých lidí, společně si od srdce zazpíváme, povykládáme a to je potom pro mne ten nejkrásnější pocit pobytu,“ vyznává se k regionu pedagog na vyšší odborné filmové škole ve Zlíně Petr Novotný.

Vedle oblíbených a tradičních výhradně regionálních Horňáckých slavností se dostávají do podvědomí milovníků lidové kultury i Ozvěny Horňácka doplněné o Bělokarpatské dožínky s biojarmakem a jarmakem lidových výrobků s příchutí vystupujících z jiných oblastí republiky a zahraničí. „Naposledy jsme tu byli v roce 2002, kdy u nás byla velká povodeň. Výtěžek z tehdejšího hlavního programu, který činil 25 000 korun, putoval od Horňáků na Mělnicko a byl to od nich moc sympatický počin,“ zavzpomínala na první kontakt s Horňáckem choreografka a umělecká vedoucí souboru Jarošáček z Mělníku Šárka Kuželová, z kolektivu který má za sebou půl století existence a patří k určitým průkopníkům folkloru ve středních Čechách. „Proto máme na Velkou hezkou vzpomínku a rádi jsme přijali opětovné pozvání. Taky se nám ve skvělé divácké atmosféře před zaplněným hledištěm v pěkném amfiteátru, vystupuje velmi dobře. Jsou tady i dobří zvukaři. U nás organizujeme festival Mělnický vrkoč a rozdíl je v tom, že nám chybí právě divácká kulisa a takové masové folklorní nadšení,“ dodává Kuželová, která má rodinné kořeny zapuštěny na Slovácku. „Na Mělníku není součást života folklor, lidi se tak neoblékají do svátečních krojů jako na Horňácku. Ale pokud se nám podaří mezi současnými malými dětmi získat několik duší, které se tomu budou věnovat celý život, tak budeme strašně sťastní, ale jako folklorní Horňácko určitě nebudeme. Přesto se snažíme určité bariéry odbourávat a pomalu a jistě se nám to daří,“ doplňuje Alena Wolfová, organizační tahoun festivalu Mělnícký vrkoč, která Jarošovce na Ozvěnách doprovázela jako pozorovatel.

„Do dneška jsem na Horňácko zajížděl několik let jako divák a posluchač. Poprvé jsem zde vystoupil jako krojovaný účastník, když jsem soubor Haná z Velké Bystřice doprovázel s kapelou hrou na violu. Jsme moc rádi, že jsme se v tomto svérázném folklorním kraji mohli prezentovat a už jsme taky recipročně pozvali Horňáky na 12. listopad letošního roku, na akci ve Velké Bystřice, prohlásil spokojeně před večerním vystoupením Zbyněk Žůrek z Olomouce, který je nejen skvělým muzikantem, ale má i dostatečné organizační schopnosti s pořádáním folklorních akcí i mimo Olomoucko.

V sobotu 20.srpna 2005 se Ozvěny Horňácka konaly již podeváté a vydařily se i díky přízni počasí. V krojovaném průvodě na náměstí a v dětském pořadu a hlavním programu „Ozvěny Horňácka“ se v areálu na Strážné húrce představili účinkující ze souborů: Jarošáček starší a mladší z Mělniku s doprovázející Českou lidovou muzikou primášky Jindřišky Kubecové, Haná z Velké Bystřice, Slovácký soubor Kyjov s CM Jury Petrů a mužským sborem, slovenský Kýčer z Turé Lúky a nejvzdálenější účastník „kominický“ kolektiv z francouzkých Savojských Alp -Lo Ptius Savoyard. Domácí zastupovaly soubory starší a mladší Velička, dětský Veličánek, mužský sbor a CM Martina Hrbáče a Petra Pavlince. Uherskohradišťský region reprezentoval soubor Old Stars Hradišťanu s CM Linda.

Na Horňácko však dolétla v sobotu z Hradišťska i smutná zpráva, že právě v tento den zemřela muzikantská osobnost muziky Hradišťanu Luboš Svatoš. „Zarazilo nás to v okamžiku, kdy jsme byli v kroji a chystali se na vystoupení na velickém náměstí. O to bolestivější to pro nás bylo, protože s nebohým Luboškem jsme prožili desítky roků v souboru Hradišťan a později i mimo něj. Byl to člověk, který byl strašně spontánní, strašně milý, bezprostřední a hlavně skvělý muzikant. Máme na něho jedině ty nejlepší vzpomínky a navíc zprávu ještě více potuplovalo, že jeho sestra s námi tancuje. Vůbec jsme v prvním momentě neměli náladu vystupovat, ale nakonec jsme si vzpomenuli, co říkával sám Luboš: „Chlapi, až já umru, zpívajte, hrajte, tancujte..,“ a tak jsme také potom k tomu přistoupili,“ shrnul řeč k nenadálé události umělecký šéf Old Stars Hradišťanu Milan Stašek. Světlou památku muzikanta večer před zaplněným hledištěm na Strážné húrce připomenul i primáš CM Linda Stanislav Škubal a jeho kapela zamuzicírovala Svatošovu nejoblíbenější píseň Rež, rež, rež, drobná rež, za co sa ty moja milá za mnú dreš...

V průběhu samotném programu přivedlo diváky do varu i dynamické rumunské pásmo Sierba v podání mladší Veličky a CM Petra Pavlince, oblečených do rumunských krojů z horňáckých částí krojů. Ve výborném zpěváckém světle se ukázala při sólu Broňa Zelingerová ze Zlína. Primáš Martin Hrbáč se svojí muzikou zapěl novinku v podobě písně Náš rychtár má pěkné koně…

„Zklamalo nás vystoupení francouzů-kominíků, kde jim chyběl jakýsi folklorní duch a bylo to bez nápadu. Naopak nás potěšilo zajímavé a působivé pásmo Kýčeru ze Slovenska, když předváděli v doslovném prožívání starý zvyk tlačení oleje ze semence. Slovácký soubor Kyjov byl špičkový a vypracovanou choreografií nám moc připomínal současný Hradišťan,“ shodli se po letošních Ozvěnách Horňácka manželé Cigánkovi z Hluku.

FOTO:

1. Těsně před slavnostním přivítáním zástupců Old Stars Hradišťanu starostou Velké nad Veličkou Jiřím Pšurným na radnici (na snímku) prolétla éterem smutná zpráva o skonu jejich kamaráda Luboše Svatoše.

2. I když ani ne dvouroční Šimon Kománek ještě nehrál na pravé housle, nebojácně vstupoval na velickém náměstí mezi hrající muzikanty a tím dával veřejnosti na vědomí, že se tím hlásí ke kořenům a pokračovatelům zdejšího slavného muzikantského rodu Miškeříků.

3. Velice působivé vystoupení v podobě starého zvyku "tlačení oleje ze semence" předvedl soubor Kýčer ze slovenské Turé Lúky.

4. Pozornost diváků na velickém náměstí upoutával i tento ani ne dvouroční „muzikant“ Šimon Kománek, který bez báze „muzicíroval“ se všemi kapelami. Na snímku je připraven v muzice Martina Hrbáče.

5. Malí a velcí kominíci z pod největší hory francouzkých Savojských alp-Mont Blancu, kráčeli v krojovaném průvodu. Jejich večerní vystoupení však diváky na Strážné húrce nijak zvlášť neupoutalo.

6. Dožínkový věnec, který převzal starosta Jiří Pšurný, prý jeho kvalitou poslouží k účelu i příští rok.poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS