FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Verbuňk možná bude součástí světového dědictví

Články

06/05/2005 • Verbuňk možná bude součástí světového dědictví
zaslal Pavel Bohun

Verbuňk, svérázný mužský sólový tanec, má reálné šance stát se součástí prestižní společnosti památek světového kulturního dědictví. Na sklonku letošního roku se bude jeho nominací zabývat odborná komise UNESCO. Verbuňk by se tak mohl pyšnit označením Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva a figuroval by na seznamu UNESCO, jímž tato organizace pomáhá uchovávat vzácnosti z klenotnice světové kultury.

Návrh na prohlášení lidového tance slovácký verbuňk za Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva prezentoval na nedávném setkání sedmi desítek starostů Zlínského a Jihomoravského kraje Jan Blahůšek z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Přiznává, že shromažďování dokumentačních materiálu včetně jejich následného objasňování, bylo zdlouhavou, mravenčí prací, která se ale určitě vyplatila. Verbuňk tak má podle něj značné šance úspěšně projít diskusním sítem odborníků z UNESCO v Paříži, a jako mezinárodně uznávaný klenot být uchován budoucím generacím.

Starostové se na setkání, které se uskutečnilo ve Vlčnově pod záštitou Ministerstva kultury, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici a obce Vlčkova, především seznámili s problematikou ochrany a širších možností rozvoje lidové kultury. O významu UNESCO pro ochranu tradiční a lidové kultury přednášel Michal Beneš, tajemník české sekce UNESCO při ministerstvu kultury. Navázal na něj Jan Krist, ředitel Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici. Hovořil o šíření a prezentaci lidové kultury v České republice, včetně spolupráce mezi obecními úřady.

„Na téma Lidová kultura a její zachování se doposud na takto otevřeném diskusním fóru nehovořilo. Šlo tedy o jakési historicky první setkání,“ zdůraznil Jan Pijáček, starosta Vlčnova.

Jak dále uvedl, počítá s tím, že by se podobná setkání, byť v nepravidelném režimu, mohla opakovat. „Chtěli jsme starostům představit ministerské úředníky a zástupce Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici jako lidi, kteří rozumí našim problémům, jsou s námi na stejné lodi a když se na ně obrátíme s žádostí o radu či pomoc, vyslechnou nás a jsou ochotni nám pomocnou ruku podat,“ uzavřel Pijáček.

Tanečníci z celého Slovácka a Horňácka soutěží každoročně ve verbuňku na folklórních slavnostech ve Strážnici.


O původu verbuňku a verbířských mistrech

Verbuňk lze podle slov Karla Pavlištíka z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně charakterizovat, jako mužský, samostatný, sólový taneční projev. Vyvinul se z jednoduchých cifer (tanečních kroků) uplatňovaných muži v obřadních průvodech (např. svatební průvod), při sólovém projevu tanečníka kolem točící se tanečnice v párových točivých tancích, postupně pak v projevu mladých mužů při odchodu na vojnu a při některých výročních obyčejích. „Důvodem, proč se právě verbuňk má stát památkou světového nehmotného kulturního dědictví, je jeho jedinečnost spočívající v bezprostředním spojení pěveckého a tanečního projevu, v bohatství a rozmanitosti tanečních cifer a také diferencovanosti regionální, lokální a individuální. Nikde jinde nic obdobného nenaleznete. Je to vzácný kulturní statek, který je potřeba uchovávat a chránit,“ prozradil Pavlištík.

Mezi legendy verbuňku na Slovácku patří mimo jiné:
Milan Kropáček z Uherského Hradiště
František Vališ z Mařatic
Jan Miroslav Krist z Uherského Brodu
Věroslav Blahutka z Uherského Brodu
Erik Feldvabel ze Starého Města
Josef Bazala ze Starého Města

Foto: Aleš Fuksaposlední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS