FolklorWeb.cz | folklor a lidová kultura na Moravě O projektu | Kontakt | Hledat:
FolklorWeb.cz | Články | Patnáctiny Lidového roku ve Velké Bystřici

Články

19/09/2004 • Patnáctiny Lidového roku ve Velké Bystřici
zaslal Petr Nakládal

První zářijový víkend patřil v hanáckém městečku Velká Bystřice u Olomouce opět folklóru. Probíhal zde již XV. ročník festivalu Lidový rok. Publiku se na něm představilo 10 dětských a 8 dospělých folklórních souborů a skupin. Nejvýznamnější národopisné oblasti Moravy a Slezska zastupovaly v sobotu dětské soubory Ostravička z Frýdku-Místku, Klásek z Kralic na Hané, Malá Lipta z Liptálu, Rosenka z Milotic, Šternberská muzička při ZUŠ Šternberk, domácí Čekanka, Krušpánek a Kanafaska a v neděli FS dospělé: Slezan z Českého Těšína, Rusavjan z Rusavy, Pálava z Mikulova a Haná i Mladá Haná z Velké Bystřice. České regiony letos zastupovali plzeňáci: soubory Jiskra a Jiskřička. Tradiční okénko k sousedům na Slovensko letos obstaral vysokoškolský soubor Poľana z Brna. Milým hostem dětské části festivalu byla Otroška folklorna skupina Lancova Vas ze Slovinska. Všemi očekávaným zlatým hřebem pak byl historicky první zámořský host bystřického festivalu - soubor El Cimarrón z Argentiny. Do programu Lidového roku se po roce opět vrátila doprovodná výstava. Letos byla věnována průřezu tvorbou jubilujícího fotografa Leo Schwarze. Festivalový program vhodně doplnil i koncert dechové hudby Bystřičanka, ukázka country tanců nebo vystoupení skupiny historického šermu. Po oba dny rovněž probíhal jarmark, na který se, k radosti návštěvníků i pořadatelů, sjelo přece jen o něco víc řemeslníků, lidových umělců a výrobců než v minulosti.

Lidový rok je nesoutěžní přehlídkou zaměřenou na národní lidové zvyky a výroční obyčeje a jejich prezentaci folklórními soubory. Programům proto i letos přihlížel lektorský sbor ve složení Helena Lisická - Olomouc, Marie Mrvová - Veselíčko u Lipníka n/B., prof. Pavel Klapil - PdF UP Olomouc, PhDr. Jaromír Štika a Eva Štiková - Rožnov p/R. a PhDr. Karel Pavlištík - Zlín. Ti byli připraveni podělit se s vedoucími souborů o své poznatky z vystoupení při neformálních besedách po skončení jednotlivých programových bloků. Ze všech zmíním alespoň hodnocení Šternberské muzičky, která se pod vedením Mgr. Zuzany Gregorovičové věnuje oblasti Lipenského Záhoří. Lektoři se shodli, že pro ně toto vystoupení bylo největším a nejpříjemnějším překvapením. Ocenili neotřelý výběr repertoáru, nápadité a přitom citlivé hudební úpravy písní i přesvědčivou interpretaci mladými muzikanty.

Pořadatelé se těší i zájmu představitelů naší politické scény, kteří pravidelně přebírají nad akcí záštitu. Nedělní hlavní program tak zahajoval ministr životního prostředí ČR Libor Ambrozek a v sobotu se za velkého ohlasu na festivalovém pódiu představil primátor města Olomouc Martin Tesařík, dokonce ve vlastním hanáckém kroji, pořízeném ve spolupráci se šikovnými členkami bystřického souboru Haná. Třetím garantem byl krajský hejtman Jan Březina, který se ovšem kvůli čerstvým poslaneckým povinnostem v Bruselu musel z účasti omluvit.

Návštěvnost všech „open air“ festivalů logicky stojí a padá s počasím. Tomu ale mohli pořadatelé letos jen a jen blahořečit. Počet diváků tak, snad jen s výjimkou úvodní půlhodinky nedělního dopoledního programu, předčil všechna očekávání. Na hlavním festivalovém programu „Debe decke tak belo“ se jich sešla v neděli odpoledne před pódiem na zámeckém náměstí odhadem dobrá tisícovka a v sobotu večer při vystoupení hostů z Argentiny to bylo snad ještě víc.

I přítomný předseda spolupořádajícího FOS Zdeněk Pšenica tak mohl s uspokojením označit tento ročník co do návštěvnosti za přelomový. Diváci přišli za atraktivním programem, ale napomohlo určitě i rozhodnutí pořadatelů nevybírat vstupné - to jako jakési odškodné divákům za to, že musí programy sledovat stále ještě v provizoriu před bystřickým zámkem, v těsné blízkosti letos obzvlášť hlučících pouťových atrakcí. Starosta města Velká Bystřice Marek Pazdera, jako zástupce hlavního pořadatele festivalu, ale všem mohl slíbit, že příští rok by se již mohli všichni, účinkující i diváci, sejít v novém areálu s přírodním amfiteátrem, což by bystřický festival určitě posunulo kvalitativně na ještě vyšší úroveň. Tak držme palce, ať vše vyjde!

poslední aktualizace: 15/02/2011

FolklorWeb.cz || Copyright © 2002 - 2018 by Folklorum || || RSS